Men's Track Home
Tennessee Sports
Buy Tickets Tenn Fund
ALERT
BUTCH JONES NAMED VOLS' NEW FOOTBALL COACH. CLICK HERE FOR FULL STORY »


Recap

Licensed to Flash Results, Inc.        Hy-Tek's Meet Manager 3/11/2005 10:29 PM
                   NCAA Division I 2005 Indoor Championship                    
                 Randal Tyson Track Center - Univ. of Arkansas                 
                  Fayetteville, AR  - 3/11/2005 to 3/12/2005                   
                                    Results      

Male Team Scores

Place	School			Points
1	Oregon		UOR	20
2	Arkansas		ARK	19
3	Wisconsin		UWI	16
4	Florida		UFL	15
4	Arizona State	AZST	15
4	Stanford		STAN	15
7	Virginia Tech	VAT	14
8	South Carolina	SCAR	12
8	Tennessee		UTN	12
10	Michigan		UMI	10
10	Indiana		UIN	10
10	Mississippi	UMS	10
13	Nebraska		UNE	8.50
14	Auburn		AUB	8
14	Arizona		UAZ	8
14	UCLA		UCLA	8
14	Florida State	FLST	8
18	Washington		UWA	7
19	Texas A&M		TXAM	6
19	Notre Dame		ND	6
19	Air Force		AFA	6
22	Brigham Young	BYU	5.50
23	Arkansas State	ARST	5
23	Oklahoma		UOK	5
23	New Mexico		UNM	5
26	Northern Arizona	NAU	4
27	Kansas State	KSST	3
28	Clemson		CLEM	2
28	Georgia Tech	GAT	2
28	Texas-Pan Am	TXPA	2
31	North Carolina	UNC	1
31	George Mason	GMU	1
31	Colorado		UCO	1
31	Northern Iowa	UNI	1
31	Missouri		UMO	1
				Total	272.00
                              
 
Event 1  Men 60 Meter Dash
===================================================================
 Two heats.  Winner plus next 6 fastest advance to Final.
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 DaBryan Blanton           JR Oklahoma                  6.58Q  2 
  2 Walter Dix                FR Florida St.               6.60Q  1 
  3 Richard Adu-Bobie         FR Florida                   6.68q  2 
  4 Jonathan Wade             JR Tennessee                 6.69q  2  6.682
  5 Demi Omole                SO Wisconsin                 6.69q  1  6.689
  6 Tyree Gailes              SR Texas Tech                6.70q  2  6.691
  7 Dusty Stamer              SR Nebraska                  6.70q  2  6.692
  8 Pierre Vinson             JR C. Michigan               6.70q  1  6.698
  9 Derrick Johnson           SR UNC-Charlotte             6.71   2 
 10 Chris Johnson             SR Arkansas-LR               6.71   1 
 11 John Woods                SR Colorado St.              6.72   1 
 12 Johnie Drake              SR C. Michigan               6.73   2 
 13 Ron Richards              SR Clemson                   6.75   1 
 14 Quincy Boles              JR Texas                     6.77   1 
 -- Rubin Williams            FR Tennessee                   FS   2 
 
Event 2  Men 200 Meter Dash
===================================================================
 Four heats.  Top 8 fastest times advance to a 2 section Final.
 Final:  Slow section first
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Wallace Spearmon          SO Arkansas                 20.21q  2  American Record
  2 Kerron Clement            SO Florida                  20.50q  3 
  3 Xavier Carter             FR LSU                      20.54q  4 
  4 Domenik Peterson          SO Arizona St.              20.58q  3 
  5 Walter Dix                FR Florida St.              20.61q  2 
  6 Rubin Williams            FR Tennessee                20.75q  2  20.745
  7 Rodney Martin             SR S. Carolina              20.75q  1  20.747
  8 Omar Brown                SR Arkansas                 20.82q  1 
  9 Nate Probasco             SO Nebraska                 20.93   2 
 10 Kyle Farmer               SR Florida                  20.96   4 
 11 Paulvince Obuon           SO VA Military              20.98   4 
 12 David Neville             JR Indiana                  21.02   4 
 13 Daniel Ward               SO Texas-El Paso            21.03   1 
 14 Seth Amoo                 SR Arizona St.              21.13   3 
 15 Chris Johnson             SR Arkansas-LR              21.37   3 
 16 Selim Nurudeen            SR Notre Dame               21.91   1 
 
Event 2  Men 200 Meter Dash
==========================================================================
 Four heats.  Top 8 fastest times advance to a 2 section Final.
 Final:  Slow section first
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Wallace Spearmon          SO Arkansas                 20.10   2 
  2 Walter Dix                FR Florida St.              20.37   1 
  3 Rodney Martin             SR S. Carolina              20.38   1 
  4 Domenik Peterson          SO Arizona St.              20.43   2 
  5 Omar Brown                SR Arkansas                 20.52   1 
  6 Kerron Clement            SO Florida                  20.63   2 
  7 Rubin Williams            FR Tennessee                20.78   1 
 -- Xavier Carter             FR LSU                         DQ   2  Rule 5-5-2b
 
Event 3  Men 400 Meter Dash
===================================================================
 Four heats.  Top 8 fastest times advance to a 2 section Final.
 Final:  Slow section first.
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kerron Clement            SO Florida                  46.05q  2 
  2 Terry Gatson              SR Arkansas                 46.22q  4 
  3 Kelly Willie              JR LSU                      46.44q  1 
  4 Darold Williamson         SR Baylor                   46.53q  2 
  5 Kedar Inico               SR Oregon                   46.56q  3 
  6 Matt Scherer              JR Oregon                   46.61q  1 
  7 Craig Everhart            JR UCLA                     46.68q  2 
  8 Damion Barry              SR Auburn                   46.71q  4 
  9 Ricardo Chambers          FR Florida St.              46.79   3  Referee advance
 10 Jason Barton              SR Arizona St.              46.84   1 
 11 Miles Smith               SO SE Missouri              46.99   2 
 12 Demiko Goodman            FR Georgia                  47.02   4 
 13 Bryan Kelley              JR Texas A&M                47.05   4 
 14 Bernard Middleton         FR Florida                  47.09   1 
 15 Pete Coley                SR LSU                      47.57   3 
 -- Dirk Homewood             SR N. Iowa                     DQ   3  Rule 5-5-2a
 
Event 4  Men 800 Meter Run
===================================================================
 Two heats.  Top 2 plus next 4 fastest advance to Final.
 Two waterfall start, 2 turn stagger.  (5, 3)
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Jonathon Johnson          SR Texas Tech             1:48.42Q  1 
  2 Aldwyn Sappleton          SR Oklahoma               1:49.25Q  2 
  3 Kevin Hicks               SO Florida A&M            1:48.54Q  1 
  4 James Hatch               SR Arkansas               1:49.27Q  2 
  5 Nate Brannen              SR Michigan               1:48.70q  1 
  6 Mike Inge                 JR Kent State             1:48.77q  1 
  7 Sherridan Kirk            SR Auburn                 1:48.89q  1 
  8 Jeremy Mims               SR Kansas                 1:49.41q  1  1:49.404
  9 Prince Mumba              JR Oral Roberts           1:49.41   2  1:49.409
 10 Christian Smith           JR Kansas St.             1:49.73   2 
 11 Joel Williams             SO Jackson St.            1:49.80   2 
 12 Zachary Glavash           SO Illinois               1:49.85   2 
 13 Shaun Smith               FR Oral Roberts           1:50.20   2 
 14 Erik Sproll               SR Kansas St.             1:50.94   1 
 15 Jeffrey Fisher            SR LSU                    1:50.96   1 
 16 Paul Cross                SO Tennessee              1:51.65   2 
 
Event 5  Men 1 Mile Run
================================================================
 Two heats.  Top 3 plus next 4 fastest advance to Final.
 Two waterfall start, 1 turn stagger. (4, 3), (5,3), (6 , 4)
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 Said Ahmed                JR Arkansas               4:03.60Q 
  2 Kurt Benninger            SO Notre Dame             4:03.79Q 
  3 Leonel Manzano            FR Texas                  4:03.90Q 
  4 Nick Willis               JR Michigan               4:03.90Q 
  5 Jonah Maiyo               JR Arizona                4:03.95Q 
  6 Alphonsous Suravicz       SR St. Francis-PA         4:03.95Q 
  7 Bryan Lindsay             SR BYU                    4:04.04q 
  8 John Jefferson            JR Indiana                4:04.21q 
  9 Sean Jefferson            JR Indiana                4:04.43q 
 10 Tom Lancashire            SO Florida St.            4:04.71q 
 11 Evan Fox                  SR Stanford               4:06.14  
 12 Nathan Robison            SR BYU                    4:07.27  
 13 Steze Zieminski           SR Florida                4:08.17  
 14 Lauren Jespersen          SO Stanford               4:09.62  
 15 Paul Hoffman              JR Idaho St.              4:10.93  
 
Event 7  Men 5000 Meter Run
=======================================================================
 Final Only.  Two waterfall start, two turn stagger.  (10, 5)
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ian Dobson                SR Stanford              13:43.36  
  2 Robert Cheseret           JR Arizona               13:44.51  
  3 Chris Solinsky            SO Wisconsin             13:45.34  
  4 Matt Gonzales             SR New Mexico            13:45.72  
  5 Matt Tegenkamp            SR Wisconsin             13:46.13  
  6 Josphat Boit              JR Arkansas              13:47.99  
  7 Peter Kosgei              SO Arkansas              13:48.26  
  8 Brent Vaughn              SO Colorado              13:50.62  
  9 Stephen Haas              JR Indiana               13:51.11  
 10 Rod Koborsi               JR Georgetown            13:52.55  
 11 Brian Olinger             JR Ohio State            13:58.18  
 12 Henrik Ahnstrom           SR N. Arizona            14:04.59  
 13 Tim Nelson                SO Wisconsin             14:06.76  
 14 Mark Nichol               SR Texas                 14:24.03  
 -- Simon Bairu               JR Wisconsin                  DNF  
 
Event 8  Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
 Two heats.  Winner plus next 6 fastest advance to Final.
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Josh Walker               SR Florida                   7.69Q  2 
  2 Antwon Hicks              SR Mississippi               7.71Q  1 
  3 Aries Merritt             SO Tennessee                 7.72q  2 
  4 Jason Richardson          FR S. Carolina               7.73q  2 
  5 Eric Mitchum              JR Oregon                    7.74q  2 
  6 Selim Nurudeen            SR Notre Dame                7.77q  1 
  7 Montrell Person           SR Georgia Tech              7.78q  1 
  8 Richard Phillips          SR George Mason              7.80q  1 
  9 Clarence Glenn            SO C. Michigan               7.81   2 
 10 Nenad Loncar              SR Nebraska                  7.83   2 
 11 Richard Davidson          SR Nebraska                  7.87   1 
 12 Ricardo Melbourne         SR George Mason              7.90   1 
 13 Tommy Moore               SR Savannah St.              8.04   1 
 -- Shannon Armstrong         SR Wichita St.                 FS   2 
 
Event 8  Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
 Two heats.  Winner plus next 6 fastest advance to Final.
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Antwon Hicks              SR Mississippi               7.64  
  2 Josh Walker               SR Florida                   7.66  
  3 Jason Richardson          FR S. Carolina               7.70  
  4 Eric Mitchum              JR Oregon                    7.73  
  5 Aries Merritt             SO Tennessee                 7.77  
  6 Selim Nurudeen            SR Notre Dame                7.78  
  7 Montrell Person           SR Georgia Tech              7.85  
  8 Richard Phillips          SR George Mason              7.93  
 
Event 10  Men Distance Medley
=======================================================================
 Final only.  Two waterfall start, two turn stagger.  (6, 4)
 Running order:  1200m, 400m, 800m, 1600m
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Michigan  'A'                                       9:30.82  
  2 UCLA  'A'                                           9:33.60  
  3 Wisconsin  'A'                                      9:34.80  
  4 Stanford  'A'                                       9:35.55  
  5 Washington  'A'                                     9:36.40  
  6 Notre Dame  'A'                                     9:36.67  
  7 Brigham Young  'A'                                  9:37.09  
  8 Missouri  'A'                                       9:39.43  
  9 Virginia  'A'                                       9:42.43  
 -- Arkansas  'A'                                            DQ   Rule 5-5-3b
 
Event 12  Men Pole Vault
=================================================================================
 Progression: 5.15 - 5.30 - 5.40 - 5.50 - then 10cm
 5-Alive jumping format until 8 or less remaining.
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Tommy Skipper             SO Oregon                   5.60m   18-04.50 
  2 Ray Scotten               JR Nebraska                 5.50m   18-00.50 
  3 Paul Gensic               SR Air Force                5.50m   18-00.50 
  4 Scott Martin              SO Oklahoma                 5.50m   18-00.50 
  5 Brian Mondschein          JR Virginia Tech            5.40m   17-08.50 
  6 Robison Pratt             JR BYU                      5.40m   17-08.50 
  7 Brandon Glenn             SO Arizona St.              5.40m   17-08.50 
  8 Gable Baldwin             SO Nebraska                 5.30m   17-04.50 
  8 Trent Powell              SR BYU                      5.30m   17-04.50 
 10 Tyson Byers               SO Washington St.           5.30m   17-04.50 
 10 Yoo Kim                   SR UCLA                     5.30m   17-04.50 
 12 Rory Quiller              SO Binghamton               5.30m   17-04.50 
 13 Brad Smith                SR Georgia                  5.15m   16-10.75 
 13 Sage Thames               JR Texas Tech               5.15m   16-10.75 
 -- Jon Derby                 JR Oregon                      NH            
 -- Kevin Poest               SR Akron                       NH            
 -- Jarno Kivioja             SO N. Iowa                     NH            
 
Event 13  Men Long Jump
=================================================================================
 Two flights.  Top 9 marks advance to a reverse-order Final.
 Warm-ups: 15 minute specific for each flight & final if needed
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Aarik Wilson              JR Indiana                  8.17m   26-09.75 
  2 Trevell Quinley           SR Arizona St.              7.92m   26-00.00 
  3 Fabrice Lapierre          JR Texas A&M                7.90m   25-11.00 
  4 Leonidas Watson           SR Oregon                   7.90m   25-11.00 
  5 Mike Morrison             SO Florida                  7.80m   25-07.25 
  6 Norris Frederick          FR Washington               7.75m   25-05.25 
  7 George Kitchens           SR Clemson                  7.71m   25-03.50 
  8 Cody Eichmeier            SO N. Iowa                  7.67m   25-02.00 
  9 Pawel Dutkiewicz          JR Kent State               7.59m   24-11.00 
 10 Darrik Brown              SO McNeese St.              7.37m   24-02.25 
 11 Shantel Glass             SR Mississippi              7.36m   24-01.75 
 12 Chris Gillis              SR Baylor                   7.34m   24-01.00 
 13 Nick Brown                FR Illinois                 7.07m   23-02.50 
 14 Jason Romero              SR Northridge               6.92m   22-08.50 
 -- Arturs Abolins            SO Nebraska                  FOUL            
 
Event 16  Men Weight Throw
=================================================================================
 Two flights.  Top 9 marks advance to a reverse-order Final.
 Warm-ups: 15 minute specific for each flight & final if needed
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Spyridon Jullien          JR Virginia Tech           23.18m   76-00.75 
  2 Cory Martin               SO Auburn                  22.16m   72-08.50 
  3 Garland Porter            SR Tennessee               22.09m   72-05.75 
  4 Candon Powell             SR Arkansas St.            22.04m   72-03.75 
  5 Karim Chester             SO N. Arizona              21.31m   69-11.00 
  6 Coby Cost                 JR Kansas St.              21.18m   69-06.00 
  7 Isaac Ybarra              SR Texas-Pan Am            21.09m   69-02.50 
  8 Nick Owens                SO North Carolina          20.87m   68-05.75 
  9 Sheldon Battle            JR Kansas                  20.76m   68-01.50 
 10 Robb Pfrank               SR W. Illinois             20.61m   67-07.50 
 11 Adam Trainor              SR Colorado St.            19.89m   65-03.25 
 12 Bryan Duby                SR Ohio State              19.68m   64-07.00 
 13 Jason Carruthers          JR Indiana St.             19.03m   62-05.25 
 -- Leif Arrhenius            FR BYU                       FOUL            
 -- Mark Milleville           JR S. Illinois               FOUL            
 
Event 33  Men Heptathlon
=======================================================================
 Seeded sections in running event.  Alternating lanes in hurdles
 One flight, straight through competition in all except HJ
 One section, alley start if needed in 1000 meters.
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Maurice Smith             SR Auburn                    3352  
  2 Donovan Kilmartin         SO Texas                     3312  
  3 Trey Hardee               JR Texas                     3281  
  4 Darius Draudvila          SR Kansas St.                3234  
  5 Hans Uldal                SO Missouri                  3076  
  6 Travis Brandstatter       SR Minnesota                 3075  
  7 Chris Helwick             SO Tennessee                 3004  
  8 Brandon Buteaux           JR Texas-San Anton           2950  
  9 Robert Arnold             FR Arizona                   2897  
 10 Ryan Voge                 JR Oregon                    2863  
 11 Ben Roland                JR Wisconsin                 2853  
 12 Brandon Hoskins           FR Liberty                   2835  
 13 Rob Bates                 SR North Carolina            2804  
 14 Darion Powell             JR Washington St.            2369  
Official Online Store

This week on sale:

    Tennessee Auction

    BID NOW! >>

    Replay Photo Store
    Replay Photo Store
    Vol Network Promotions
    Vol Network Promotions