Women's Rowing Home
Tennessee Sports
Buy Tickets Tenn Fund
ALERT
BUTCH JONES NAMED VOLS' NEW FOOTBALL COACH. CLICK HERE FOR FULL STORY »

ROSTER » SCHEDULE » COACHES » FACILITIES » NEWS » HISTORY

LADY VOLS EARN THREE GOLDS AT CHATTANOOGA HEAD RACE
Lady Vol Varsity 8+

Lady Vol Varsity 8+

Oct. 9, 2004

CHATTANOOGA, Tenn. -The University of Tennessee women's rowing team had a successful showing in the team's first event of the fall season, claiming three gold medals at the 12th Annual Chattanooga Head Race on Saturday, Oct. 9, as three boats earned top honors in their respective races. With abnormally swift currents due to the violent hurricane season, and a downpour of rain for most of the afternoon, the Lady Vols began the competition in fine fashion in their only morning event, as the shell comprised of Jovanna Vick (cox), Lauren Wells, Kaitlin Bargreen, Chelsea Pemberton, Dana Forbes, McKenzie Craig, Andrea Bagwell, Amy McCormick, and Rachel Mayberry captured the Championship 8+ with a winning time of 14:00.28. Coming in second with a time of 14:42.74 was Molly Oellerich (cox), Sarah Hutcheson, Melissa DiCerbo, Elizabeth Schwartz, Marissa Allen, Heather Hill, Krista Gearing, Genevieve Collins, and Christina Dobratz.

 

 

The Lady Vols' third entrant comprised of Stephanie Davis (cox), Stephanie Williams, Adrienne Long, Jennifer Gerlach, Kristen Galloway, Brittany Hunley, Katie Payne, Mary Jones, and Teresa Good finished just behind the top two Tennessee shells with a time 15:07.72.

The Lady Vols also took home gold in the Women's Championship 2+ as Bargreen and McCormick crossed the line first at 16:44.25, pacing an orange attack that placed the top six finishes in the category.

In addition to the Championship 8+ and Championship 2+ dominance, the Lady Vols' abilities were also on display in the Championship 4+ event as three of the top four finishers were all from Rocky Top. The squad of Vick (cox), Hutcheson, DiCerbo, Schwartz, and Allen, finished first at 15:56.64, with Oellerich (cox), Mohan, Jones, Payne, and Good, finishing in second at 16:20.20. The final Big Orange entrant in the race was Davis (cox), Williams, Marnell, Gerlach and Long, finishing with a time of 16:39.17. The Lady Vols will take to the water again in two weeks when they travel to Boston to compete in the prestigious Head of the Charles to be held Oct. 23-24.

Chattanooga Head Race
Oct. 9, 2003
Results

Women's Championship 8+
1) UT (B), 14:00.28 -- Jovanna Vick (cox), Lauren Wells, Kaitlin Bargreen, Chelsea Pemberton, Dana Forbes, McKenzie Craig, Andrea Bagwell, Amy McCormick, Rachel Mayberry.
2) UT (A), 14:42.74 -- Molly Oellerich (cox), Sarah Hutcheson, Melissa DiCerbo, Elizabeth Schwartz, Marissa Allen, Heather Hill, Krista Gearing, Genevieve Collins, Christina Dobratz.
3) UT (C), 15:07.72 -- Stephanie Davis (cox), Stephanie Williams, Adrienne Long, Jennifer Gerlach, Kristen Galloway, Brittany Hunley, Katie Payne, Mary Jones, Teresa Good
4) Georgia Tech Crew (A), 15:22.59
5) Vanderbilt, 15:38.39
6) UT Chattanooga Rowing, 16:03.16
7) Clemson Crew, 16:18.98
8) Georgia Tech Crew (B), 16:49.22

Women's Single
1) Mariner Point Scullers, 16:47.31
2) UT (A), 17:23.42 -- Pemberton
3) UT (B), 19:03.90 -- Long

Women's Championship 2
1. UT (E), 16:44.25 -- Bargreen and McCormick.
2. UT (D), 16:48.01 -- Wells and Bagwell.
3. UT (F), 16:49.11 -- Forbes and Craig.
4. UT (B), 17:26.63 - Collins and Dobratz.
5. UT (A), 17:27.51 -- Galloway and Mayberry.
6. UT (C), 17:32.73 -- Hill and Gearing.

Women's Novices 8+
1. UT Chattanooga, 16:51.06
2. Georgia Tech Crew (B), 17:40.47
3. Clemson Crew, 18:08.92
4. Georgia Tech Crew (A), 18:09.09
5. Tennessee Crew, 18:23.55
6. Vanderbilt (B), 18:59.91
7. UT (A), 19:14.47 -- Kelly Todd (cox), Mary McKnight, Renee Brittle, Kathy Kirkpatrick, Leah Smeltzer, Kathy Young, Kendra Warren, Lindsay Ehrlic, Camille Adams.
8. Vanderbilt (A), 19:21.20
9. UT (B), 19:38.74 -- Angel Vogel (cox), Christy Boner, Danielle Bregar, Madeline Merrill, Sydney Bonham, Renee Cheverette, Shannon Rich, Katie Stokes, Sarah Moseley.

Women's Championship 4+
1. UT (C), 15:56.64 -- Vick (cox), Hutcheson, DiCerbo, Schwartz, Allen.
2. UT (B), 16:20.20 -- Oellerich (cox), Collins, Jones, Payne, Good.
3. Georgia State (A), 16:29.04
4. UT (A), 16:39.17 -- Davis (cox), Williams, Galloway, Gerlach, Long.
5. UT Chattanooga Crew (A), 16:44.46
6. Clemson (B), 17:04.75
7. UT Chattanooga Crew Rowing (B), 17:18.64
8. Georgia State (B), 17:46.21
9. Berry, 18:06.38
10. Tennessee Crew, 18:08.58
11. Georgia Tech Crew, 18:09.78
12. Vanderbilt, 18:34.28
13. Clemson (A), 20:18.75

Official Online Store

This week on sale:

    Tennessee Auction

    BID NOW! >>

    Replay Photo Store
    Replay Photo Store
    Vol Network Promotions
    Vol Network Promotions