Women's Rowing Home
Tennessee Sports
Buy Tickets Tenn Fund
ALERT
BUTCH JONES NAMED VOLS' NEW FOOTBALL COACH. CLICK HERE FOR FULL STORY »

ROSTER » SCHEDULE » COACHES » FACILITIES » NEWS » HISTORY

LADY VOLS CLAIM THREE GOLD MEDALS AT CHATTANOOGA HEAD RACE
Dana Forbes and the Lady Vol Championship 8+ team finished first in a time of 15:34.16.

Dana Forbes and the Lady Vol Championship 8+ team finished first in a time of 15:34.16.

Oct. 12, 2003

KNOXVILLE, Tenn.

The University of Tennessee women's rowing team had a successful showing at the Chattanooga Head Race on Saturday, Oct. 11, as three boats earned top honors in their respective races.

The Lady Vols began the competition in fine fashion in their only morning event, as the shell comprised of Lizzie Brown (cox), Kaitlin Bargreen, Nicole Bold, Dana Forbes, McKenzie Craig, Lauren Wells, Chelsea Pemberton, Melissa DiCerbo and Jessica Shreder captured the Championship 8+ with a winning time of 15:34.16. Coming in second with a time of 16:02.49 was Tennessee's "A" boat, which was powered by Erin Artz (cox), Amy McIntosh, Beth Schwartz, Eileen Welsh, Lindsay Jones, Andrea Bagwell, Amy McCormick, Rachel Mayberry and Sara Hutcheson.

In addition to the Championship 8+ dominance, the Lady Vols' abilities were also on display in the Championship 4+ event as the top three finishers were all from Rocky Top. The squad of Brown (cox), Bold, Bargreen, Schwartz and Wells finished first in 16:58.14 and were followed by the crew of Artz (cox), McIntosh, Shreder, Forbes and Pemberton, which posted a time of 17:11.43. Molly Oellerich (cox), Mayberry, Hutcheson, Welsh and Jones teamed up to claim the third-place spot in 17:32.56, while Jovanna Vick (cox), Craig, Bagwell, McCormick and DiCerbo crossed the line in seventh in 17:57.30.

 

 

Tennessee swept the Championship 2- event by claiming the top six spots. The tandem of Bold and Wells earned the gold in 18:42.39, while Bargreen and Schwartz (19:17.30) edged out Bagwell and Pemberton (19:21.27) for second. Rounding out the Lady Vol finishers were Marissa Allen and Katie Peterson in fourth (19:42.69), Holly Holmes and Jaclyn Adams in fifth (20:47.41) and Diane Samu and McCormick in sixth (20:51.07).

In Novice 8+ action, UT's "A" boat comprised of Ashley Butturini (cox), Michelle Tinkler, Heather Hill, Kelly Hoskins, Olivia Marnell, Lindsey Kelly, Kristen Galloway, Steppie Williams and Laura Barton crossed the line in 18:15.49, good enough for second behind Georgia's top shell. The Lady Vol Novice 8+ "B" squad, powered by Stephanie Davis (cox), Katie Weinhold, Christine Coakley, Dana Austin, Michaela McGuire, Brittany Hunley, Shannon Speer, Rory Mohon and Adrienne Long, finished eighth in 19:52.35

The Lady Vols will take to the water again next weekend when they travel to Boston to compete in the prestigious Head of the Charles to be held Oct. 18-19. Tennessee will be in search of its third consecutive Club 8+ title at the regatta.

Chattanooga Head Race
Oct. 11, 2003
Results

Championship 8+ * 9 a.m.

  1. UT (B), 15:34.16 -- Lizzie Brown (cox), Kaitlin Bargreen, Nicole Bold, Dana Forbes, McKenzie Craig, Lauren Wells, Chelsea Pemberton, Melissa DiCerbo, Jessica Shreder
  2. UT (A), 16:02.49 -- Erin Artz (cox), Amy McIntosh, Beth Schwartz, Eileen Welsh, Lindsay Jones, Andrea Bagwell, Amy McCormick, Rachel Mayberry, Sara Hutcheson
  3. Georgia, 16:17.42
  4. Georgia Tech (A), 16:42.88
  5. Vanderbilt, 17:00.06
  6. Chattanooga, 17:15.64
  7. Georgia Tech (B), 17:36.61
  8. Emory, 17:40.04
  9. Georgia State, 18:08.95
Championship 2- * 1 p.m.
  1. UT (E), 18:42.39 -- Bold, Wells
  2. UT (F), 19:17.30 -- Bargreen, Schwartz
  3. UT (D), 19:21.27 -- Bagwell, Pemberton
  4. UT (B), 19:42.69 -- Marissa Allen, Katie Peterson
  5. UT (A), 20:47.41 -- Holly Holmes, Jaclyn Adams
  6. UT (C), 20.51.07 -- Diane Samu, McCormick
Novice 8+ * 2:10 p.m.
  1. Georgia (A), 17:18.07
  2. UT (A), 18:15.49 -- Ashley Butturini (cox), Michelle Tinkler, Heather Hill, Kelly Hoskins, Olivia Marnell, Lindsey Kelly, Kristen Galloway, Steppie Williams, Laura Barton
  3. Georgia Tech (A), 18:45.29
  4. Chattanooga, 18:48.36
  5. Georgia Tech (B), 19:30.21
  6. Emory, 19:47.54
  7. Georgia (B), 19:50.73
  8. UT (B), 19:52.35 -- Stephanie Davis (cox), Katie Weinhold, Christine Coakley, Dana Austin, Michaela McGuire, Brittany Hunley, Shannon Speer, Rory Mohon, Adrienne Long
Championship 4+ * 3:30 p.m.
  1. UT (D), 16:58.14 -- Brown (cox), Bold, Bargreen, Schwartz, Wells
  2. UT (C), 17:11.43 -- Artz (cox), McIntosh, Shreder, Forbes, Pemberton
  3. UT (A), 17:32.56 -- Molly Oellerich (cox), Mayberry, Hutcheson, Welsh, Jones
  4. Georgia, 17:34.14
  5. Georgia Tech, 17:44.91
  6. Georgia State, 17:46.87
  7. UT (B), 17:57.30 -- Jovanna Vick (cox), Craig, Bagwell, McCormick, DiCerbo
Official Online Store

This week on sale:

    Tennessee Auction

    BID NOW! >>