Swimming & Diving Home
Tennessee Sports
Buy Tickets Tenn Fund
ALERT
BUTCH JONES NAMED VOLS' NEW FOOTBALL COACH. CLICK HERE FOR FULL STORY »

ROSTER » SCHEDULE » COACHES » FACILITIES » NEWS » HISTORY



Recap |  Photo Gallery

Licensed to University of Tennessee    Hy-Tek's Meet Manager 10/1/2004 04:42 PM
                             O/W 2004 - 10/1/2004                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Orange  'B'                                      NT    NTA         11  
     1) Tomes, Megan E                  2) Orstein, Kaitlyn E             
     3) Athayde, Tatiana B              4) Blevins, Jessica M             
  2 White  'A'                                       NT    NTA          4  
     1) Fessel, Jacque A                2) Clay, Tiffany E                
     3) Lutz, Julia C                   4) Terveer, Abbi L                
  3 White  'B'                                       NT    NTA        2  
     1) Vincent, Danyelle E             2) Hartman, Sallye R              
     3) Fehrman, Laura J                4) Ridgway, Sarah M               
  4 Orange  'A'                                      NT    NTA       
     1) Yeager, Ashley J                2) Fulmer, Brittany               
     3) Wueste, Elizabeth G             4) LeRoy, Lauren                  
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stowers, Julia G       WHT                       NT   10:07.62          9  
  2 Cain, Misty E          ORG                       NT   10:37.73          4  
  3 Clay, Tiffany E        WHT                       NT   11:07.32          3  
  4 Yeager, Ashley J       ORG                       NT   11:11.93          2  
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomes, Megan E         ORG                       NT    1:50.72          9  
  2 Stowers, Julia G       WHT                       NT    1:53.02          4  
  3 Magnuson, Christin     ORG                       NT    1:53.66          3  
  4 Fessel, Jacque A       WHT                       NT    1:59.95          2  
  5 Boland, Kara M         ORG                       NT    2:01.76          1  
  6 Ridgway, Sarah M       WHT                       NT    2:04.11        
 
Event 4  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Terveer, Abbi L        WHT                       NT      24.37          9  
  2 Orstein, Kaitlyn E     ORG                       NT      24.60          4  
  3 Blevins, Jessica M     ORG                       NT      25.02          3  
  4 Hartman, Sallye R      WHT                       NT      25.71          2  
  5 Athayde, Tatiana B     ORG                       NT      25.78          1  
  6 Vincent, Danyelle      WHT                       NT      25.80        
  7 Fehrman, Laura J       WHT                       NT     x26.13        
  8 Fulmer, Brittany       ORG                       NT     x30.25        
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Orstein, Kaitlyn E     ORG                       NT    2:10.21          9  
  2 Clay, Tiffany E        WHT                       NT    2:11.67          4  
  3 Christy, Elizabeth     ORG                       NT    2:11.84          3  
  4 Boland, Kara M         ORG                       NT    2:18.12          2  
  5 Lutz, Julia C          WHT                       NT    2:20.67          1  
  6 Hartman, Sallye R      WHT                       NT    2:26.66        
 
Event 6  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCalley, Lauryn       WHT                       NT     145.20          9  
  2 LeRoy, Lauren          ORG                       NT     136.80          4  
  3 Fulmer, Brittany       ORG                       NT     121.20          3  
 
Event 7  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fessel, Jacque A       WHT                       NT      58.86          9  
  2 Athayde, Tatiana B     ORG                       NT    1:01.21          4  
  3 Lutz, Julia C          WHT                       NT    1:01.51          3  
  4 Wueste, Elizabeth      ORG                       NT    1:02.18          2  
  5 Clay, Tiffany E        WHT                       NT    1:02.70          1  
  6 Fehrman, Laura J       WHT                       NT   x1:03.47        
  7 Cain, Misty E          ORG                       NT    1:03.97        
  8 Yeager, Ashley J       ORG                       NT   x1:06.30        
 
Event 8  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Magnuson, Christin     ORG                       NT      52.73          9  
  2 Terveer, Abbi L        WHT                       NT      54.15          4  
  3 Blevins, Jessica M     ORG                       NT      55.01          3  
  4 Christy, Elizabeth     ORG                       NT      55.43          2  
  5 Fehrman, Laura J       WHT                       NT      56.27          1  
  6 Vincent, Danyelle      WHT                       NT      56.42        
  7 Ridgway, Sarah M       WHT                       NT     x57.97        
 
Event 9  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomes, Megan E         ORG                       NT      56.48          9  
  2 Fessel, Jacque A       WHT                       NT      58.15          4  
  3 Vincent, Danyelle      WHT                       NT    1:06.28          3  
  4 Yeager, Ashley J       ORG                       NT    1:06.87          2  
 
Event 10  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stowers, Julia G       WHT                       NT    4:57.83          9  
  2 Cain, Misty E          ORG                       NT    5:20.87          4  
  3 Boland, Kara M         ORG                       NT    5:25.63          3  
  4 Magnuson, Christin     ORG                       NT    5:27.52          2  
  5 Wueste, Elizabeth      ORG                       NT   x5:35.62        
  6 Terveer, Abbi L        WHT                       NT    5:54.59          1  
 
Event 11  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCalley, Lauryn       WHT                       NT     141.00          9  
  2 Fulmer, Brittany       ORG                       NT     118.50          4  
  3 LeRoy, Lauren          ORG                       NT     117.00          3  
 
Event 12  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Orstein, Kaitlyn E     ORG                       NT    1:05.56          9  
  2 Clay, Tiffany E        WHT                       NT    1:08.65          4  
  3 Hartman, Sallye R      WHT                       NT    1:09.60          3  
  4 Christy, Elizabeth     ORG                       NT    1:14.13          2  
  5 Lutz, Julia C          WHT                       NT    1:17.61          1  
 -- LeRoy, Lauren          ORG                       NT         DQ        
 
Event 13  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Orange  'B'                                      NT    3:36.12         11  
     1) Tomes, Megan E                  2) Christy, Elizabeth S           
     3) Blevins, Jessica M              4) Magnuson, Christine M          
  2 White  'A'                                       NT    3:43.59          4  
     1) Stowers, Julia G                2) Terveer, Abbi L                
     3) Fehrman, Laura J                4) Vincent, Danyelle E            
  3 White  'B'                                       NT    3:51.64          2  
     1) Fessel, Jacque A                2) Hartman, Sallye R              
     3) Lutz, Julia C                   4) Ridgway, Sarah M               
  4 Orange  'A'                                      NT    3:51.89        
     1) Athayde, Tatiana B              2) Cain, Misty E                  
     3) Wueste, Elizabeth G             4) Boland, Kara M                 
Official Online Store

This week on sale:

    Tennessee Auction

    BID NOW! >>

    Replay Photo Store
    Replay Photo Store
    Vol Network Promotions
    Vol Network Promotions