Men's Swimming Home
Tennessee Sports
Buy Tickets Tenn Fund
ALERT
BUTCH JONES NAMED VOLS' NEW FOOTBALL COACH. CLICK HERE FOR FULL STORY »


Recap

Licensed to UNLV Swimming               Hy-Tek's Meet Manager 12/21/04 09:09 AM
                UNLV Winter Invite 2004 - 12/18/04 to 12/20/04                 
                                    Results                                    
 
Event 37  Women 1 mtr Diving Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fulmer, Brittany             UT                        NT     257.30   20  
  2 Wainwright, Brittany         UW                        NT     243.45   17  
  3 Packard, Daryl               Unlv                 -275.60     239.10   16  
  4 LeRoy, Lauren                UT                        NT     238.00   15  
  5 Field, Jessica               Unlv                 -259.35     227.85   14  
  6 Keefer, Emily                UW                        NT     226.60   13  
  7 Williams, Wendy              Unlv                 -245.10     225.45   12  
  8 Heuring, San Diego           SDSU                      NT     221.85   11  
  9 Haapanen, Saara              UW                        NT     220.95    9  
 10 Felton, Joelle               SDSU                      NT     206.50    7  
 11 Hoffman, Stephanie           Unlv                 -180.08     203.60    6  
 12 Orme, Heather                Unlv                 -197.93     193.90    5  
 13 Kelly, Caitlin               Unlv                 -174.23     184.40    4  
 
Event 37  Women 1 mtr Diving Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lafranchise, Laura           CSUB                      NT     224.45   20  
 
Event 38  Men 1 mtr Diving Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lynch, John                  UW                        NT     279.60   20  
  2 Miller, Adam                 UW                        NT     258.25   17  
  3 Venditti, Joan               UT                        NT     258.15   16  
  4 Rincon, Ryan                 UT                        NT     256.60   15  
  5 Bretting, Kevin              UW                        NT     253.60   14  
  6 Tanimoto, Eli                Unlv                 -198.75     203.75   13  
  7 Bleck, Aaron                 Unlv                      NT     113.55   12  
 
Event 39  Women 3 mtr Diving Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LeRoy, Lauren                UT                        NT     431.45   20  
  2 Wainwright, Brittany         UW                        NT     404.90   17  
  3 Haapanen, Saara              UW                        NT     387.40   16  
  4 Williams, Wendy              Unlv                 -233.40     375.30   15  
  5 Keefer, Emily                UW                        NT     371.65   14  
  6 Field, Jessica               Unlv                 -366.65     362.15   13  
  7 Packard, Daryl               Unlv                 -264.50     347.50   12  
  8 Heuring, San Diego           SDSU                      NT     336.90   11  
  9 Orme, Heather                Unlv                 -199.95     320.45    9  
 10 Felton, Joelle               SDSU                      NT     317.60    7  
 11 Kelly, Caitlin               Unlv                 -176.03     304.45    6  
 12 Hoffman, Stephanie           Unlv                 -188.40     303.70    5  
 13 Fulmer, Brittany             UT                        NT     224.10    4  
 
Event 39  Women 3 mtr Diving Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lafranchise, Laura           CSUB                      NT     376.85   20  
 
Event 40  Men 3 mtr Diving Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Phillip               UT                        NT     609.00   20  
  2 Rincon, Ryan                 UT                        NT     525.00   17  
  3 Lynch, John                  UW                        NT     504.20   16  
  4 Bretting, Kevin              UW                        NT     420.40   15  
  5 Miller, Adam                 UW                        NT     382.05   14  
  6 Tanimoto, Eli                Unlv                 -224.55     335.85   13  
 
Event 40  Men 3 mtr Diving Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crocker, Evan                CSUB                      NT     364.35   20  
  2 Farance, Ross                CSUB                      NT     272.75   17  

Licensed to UNLV Swimming               Hy-Tek's Meet Manager 12/21/04 09:08 AM
                UNLV Winter Invite 2004 - 12/18/04 to 12/20/04                 
                                    Results                                    
 
Event 25  Women 1650 Yard Freestyle Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonald, Laura              UOP                 17:40.65   16:57.41   20  
      28.93   30.79   30.87   30.74   30.51   30.63   30.53   30.65
      30.97   31.00   30.92   30.89   30.88   31.01   30.99   30.93
      31.11   31.20   30.98   31.06   31.09   31.04   30.91   30.97
      30.97   30.88   31.12   30.95   30.91   30.97   30.89   30.87
      30.25
  2 Parker, Emily                SDSU                17:44.10   17:34.70   17  
      29.27   31.96   32.73   32.39   32.15   31.95   31.38   31.44
      31.41   31.58   31.51   31.68   31.86   31.95   32.18   32.14
      32.15   32.21   32.54   32.43   32.24   32.04   32.14   32.05
      32.17   32.13   32.12   32.06   32.20   32.48   32.05   32.80
      31.31
  3 Logan, Melissa               SJSU                17:30.00   17:39.27   16  
      29.50   32.12   32.38   31.87   31.96   32.24   32.26   32.25
      32.28   32.19   31.96   32.05   32.12   32.08   32.16   32.14
      32.24   32.23   32.39   32.47   32.32   32.12   32.30   32.54
      32.36   32.54   32.45   32.47   32.33   32.19   32.06   31.74
      30.96
  4 Zick, Alison                 Unlv                17:30.00   17:40.99   15  
      29.07   32.09   32.45   32.60   32.81   32.79   32.96   32.84
      32.90   32.50   32.35   32.46   32.54   32.43   32.50   32.41
      32.45   32.54   32.76   32.58   32.14   32.46   32.26   31.99
      32.29   32.16   31.95   31.67   31.81   30.86   31.88   30.99
      30.50
  5 Gutierrez, Sarah             UOP                 17:51.92   17:47.38   14  
      29.59   31.44   31.90   32.09   31.80   32.23   32.31   32.13
      31.72   31.97   31.86   32.14   32.06   32.19   32.09   32.40
      32.39   32.73   32.53   32.78   33.00   33.17   33.13   32.67
      32.98   32.94   33.58   33.60   32.61   32.65   32.57   32.44
      31.69
  6 Seaman, Lani A               Unlv                17:50.50   17:49.09   13  
      30.38   32.85   32.89   33.03   32.88   33.44   33.09   32.69
      32.88   32.65   32.15   32.23   31.99   32.10   32.16   33.12
      32.57   32.67   32.77   32.56   32.41   32.23   31.72   32.33
      32.36   32.19   32.19   32.84   32.55   32.42   32.44   31.76
      30.55
  7 Carr, Amanda                 SJSU                17:40.00   17:49.23   12  
      30.07   31.41   31.92   32.04   32.07   32.02   32.42   32.44
      32.42   32.35   32.20   32.07   32.30   32.32   32.24   32.27
      32.44   32.56   32.51   32.34   32.64   32.66   32.80   32.65
      32.73   32.90   32.79   33.16   33.19   33.09   32.94   32.90
      32.37
  8 Spillman, Sarah              UCSB                17:55.80   17:50.13   11  
      29.79   31.73   31.88   31.86   31.85   31.75   32.06   32.18
      32.19   32.51   32.50   32.93   32.99   32.84   33.01   33.08
      33.12   32.99   33.13   33.02   32.54   33.10   33.19   33.04
      32.20   32.83   32.51   32.66   32.31   32.52   32.48   31.99
      31.35
  9 Murad, Emily                 UCSB                17:52.60   17:57.57    9  
      30.81   32.00   32.45   33.11   32.70   32.43   32.52   32.51
      32.48   32.44   32.50   32.93   32.46   32.61   32.56   32.95
      32.65   32.72   32.74   32.51   32.80   32.60   32.69   32.92
      32.86   32.94   32.94   32.93   33.17   33.08   33.24   33.04
      32.28
 10 Wells, Brooke                SJSU                17:45.00   18:00.40    7  
      30.00   31.98   32.38   33.03   33.05   32.92   32.70   32.65
      32.92   32.78   32.94   32.93   32.81   32.68   33.29   31.96
      32.46   32.68   32.67   32.71   32.79   32.66   33.34   33.13
      32.93   33.22   33.04   32.97   33.11   33.29   33.57   33.06
      31.75
 11 Hansen, Holly                UW                  18:17.79   18:07.32    6  
      30.25   32.69   33.14   33.23   32.94   33.17   32.88   32.77
      32.80   32.95   32.91   32.88   32.99   33.21   32.92   32.93
      32.80   32.67   32.73   32.67   32.59   32.64   32.68   32.85
      33.22   33.14   33.21   32.91   33.00   33.45   33.37   33.03
      35.70
 12 Lewis, Kristin               UW                  17:54.32   18:08.35    5  
      30.38   31.63   32.39   33.21   32.68   32.57   32.64   32.67
      32.82   32.72   32.74   33.01   32.88   33.49   32.98   33.08
      32.97   33.22   33.30   33.15   33.25   33.55   33.40   33.29
      33.54   33.63   33.82   33.77   33.88   33.12   33.37   33.33
      31.87
 13 Murad, Abby                  UCSB                17:48.90   18:18.10    4  
      30.22   31.84   32.34   32.52   32.58   32.98   32.85   32.94
      33.03   33.19   33.14   33.18   33.39   33.31   33.38   33.57
      33.47   33.61   33.54   33.90   33.95   34.93   33.76   33.92
      34.01   33.79   33.70   33.72   33.74   33.63   33.78   33.33
      32.86
 14 Chambers, Stephanie          SDSU                18:15.00   18:32.22    3  
      29.77   32.65   32.96   33.08   32.86   33.43   33.81   34.17
      33.84   34.37   33.94   34.64   34.67   34.08   34.52   34.71
      34.61   34.76   34.36   34.42   32.55   33.86   34.57   34.14
      34.61   34.34   34.46   34.30   33.86   32.67   33.04   32.32
      31.85
 15 Cremidas, Sara               CSUN                18:23.96   18:33.21    2  
      29.44   31.52   32.85   33.39   33.35   33.37   33.60   33.73
      33.84   33.63   33.81   33.94   34.41   34.06   33.96   34.21
      34.53   33.92   34.05   34.14   34.48   34.38   33.75   34.22
      34.22   34.09   34.48   34.11   34.51   34.71   34.41   34.87
      31.23
 16 Viray, Claudette             CSUN                18:53.72   18:36.53    1  
 17 Mitchell, Amy                UCSB                18:04.60   18:41.78  
      30.72   32.93   32.71   33.14   33.15   33.39   33.67   33.59
      34.11   33.83   33.69   34.33   33.91   34.18   33.93   34.41
      34.27   34.18   34.44   34.59   34.83   34.98   34.56   34.50
      34.94   34.52   34.43   34.65   34.41   34.16   34.31   34.51
      33.81
 18 Seanez, Sophia Y             Unlv                18:15.81   19:02.77  
      31.88   33.55   34.08   34.35   34.28   34.81   34.72   34.74
      34.85   34.38   34.85   34.89   34.89   34.62   35.08   35.17
      35.16   34.96   35.25   34.51   34.50   35.04   35.26   35.05
      34.47   34.93   34.99   34.88   34.89   34.99   34.65   34.38
      33.72
 19 Carson, Audrey               Unlv                18:36.25   19:10.22  
      31.33   33.94   34.64   34.91   34.92   34.98   34.78   34.98
      34.86   34.92   34.81   34.97   35.14   35.41   35.19   35.06
      34.87   34.90   35.07   34.92   35.03   34.94   34.93   34.99
      35.34   35.01   35.24   35.28   35.02   34.95   35.14   35.29
      34.46
 20 Rohner, Megan                Unlv                18:20.00   19:24.87  
      31.42   34.61   35.47   35.31   35.19   35.40   35.25   35.07
      35.33   35.46   34.95   35.26   35.56   35.32   35.50   35.12
      35.32   35.72   35.11   35.83   35.61   35.48   35.76   35.73
      35.72   35.78   35.48   35.71   35.92   35.89   36.05   35.16
      34.38
 21 Dukes, Katie                 SJSU                18:30.00   20:08.66  
      31.80   34.51   34.67   35.52   35.30   36.03   35.68   36.02
      36.11   36.29   36.98   36.61   37.11   36.88   37.43   37.14
      36.90   37.64   37.59   37.53   37.72   37.22   37.65   37.08
      37.48   37.54   37.62   37.30   37.72   37.60   37.17   37.24
      35.58
 
Event 25  Women 1650 Yard Freestyle Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tudor, Sarah E            Fr Orediggers-CO       19:37.75   19:33.62   20  
  2 Walters, Leah                CSUB                18:50.00   20:28.67   17  
      32.12   36.01   38.37   35.12   36.44   37.01   36.47   36.79
      37.59   37.67   37.52   37.80   38.38   38.55   37.63   37.93
      37.87   37.91   37.46   38.10   37.29   38.27   37.93   38.28
      36.98   37.20   36.82   36.98   37.17   36.79   36.87   36.86
      38.49
  3 Bell, Ashley                 CSUB                      NT   21:04.81   16  
 
Event 26  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClure, Justin              UNATT               16:58.64   16:42.38  
      25.73   29.53   30.25   30.30   30.22   30.17   30.18   30.64
      30.38   30.89   30.33   30.12   30.70   30.33   30.14   30.57
      30.35   30.20   30.32   30.15   29.35   30.60   30.89   30.90
      31.11   31.55   31.04   31.11   31.12   31.15   30.93   30.42
      30.71
 
Event 26  Men 1650 Yard Freestyle Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmberg, Henry              UW                  16:03.19   15:54.57   20  
      26.01   28.29   28.44   28.73   28.39   28.20   28.57   28.50
      28.73   28.86   28.56   28.97   28.73   28.86   28.85   28.43
      28.62   28.89   28.98   29.03   29.68   29.35   29.33   29.49
      29.60   29.54   29.41   29.56   29.61   29.79   29.66   29.80
      29.11
  2 Nolan, Brent                 UCSB                15:58.13   16:06.61   17  
      25.87   27.93   27.87   28.57   28.42   28.56   28.63   28.65
      28.83   29.15   29.30   29.29   29.52   30.53   30.03   29.75
      29.99   30.18   30.00   30.07   29.56   30.15   29.96   29.98
      30.20   29.31   29.99   29.85   29.63   29.64   29.67   29.44
      28.09
  3 Hardy, Jason                 UCSB                16:30.16   16:11.62   16  
      26.24   27.67   28.38   28.77   28.74   29.05   29.15   29.33
      29.43   29.49   29.40   29.66   29.81   29.53   29.70   29.60
      29.68   30.03   29.65   29.78   29.51   30.04   30.04   29.95
      30.06   30.19   30.15   30.06   30.08   29.85   30.38   29.62
      28.60
  4 Felton, Brooks               UCSB                16:16.65   16:13.40   15  
      26.41   28.47   28.89   28.67   29.00   29.15   28.98   29.30
      29.32   29.18   29.36   29.42   29.59   29.70   29.57   29.72
      29.71   29.80   29.85   30.01   30.05   29.95   29.92   30.03
      30.22   29.91   30.22   30.19   29.97   30.14   30.12   29.77
      28.81
  5 Aydin, Emre                  UW                  16:50.66   16:17.52   14  
      27.47   29.20   29.47   29.37   29.57   29.45   29.41   29.53
      29.79   29.77   29.79   29.53   29.77   30.04   29.77   29.52
      30.06   29.71   29.34   29.67   29.78   29.72   29.70   29.96
      29.96   30.22   30.15   29.65   29.72   30.06   30.09   29.85
      28.43
  6 Goodrich, Kyle B             Unlv                16:10.35   16:19.43   13  
      26.33   29.16   29.00   29.58   29.68   29.97   29.94   29.69
      29.82   30.22   29.52   29.44   30.33   29.94   29.85   30.16
      30.06   29.71   30.11   29.97   30.17   29.78   29.87   30.39
      30.29   30.35   29.46   29.96   29.55   29.77   29.25   29.22
      28.89
  7 Lamar, Brian                 UOP                 16:21.81   16:28.08   12  
      26.22   29.21   29.60   29.71   30.04   29.83   30.23   30.02
      29.97   30.04   30.13   30.06   30.40   30.11   30.14   29.97
      29.95   29.66   30.23   30.32   30.06   30.26   30.32   30.28
      29.99   30.42   30.83   30.34   30.15   30.79   30.20   29.96
      28.64
  8 King, Nick                   UW                  17:05.70   16:28.24   11  
      27.75   30.00   30.54   31.05   30.35   30.41   30.38   30.20
      30.30   30.26   30.20   30.06   30.24   29.89   29.85   29.78
      29.68   29.84   29.71   29.62   29.69   29.72   30.11   30.00
      29.75   29.99   30.23   29.93   30.27   30.29   30.39   30.26
      27.50
  9 Pittenger, John H            Unlv                16:20.63   16:34.12    9  
      26.63   29.47   30.02   30.29   30.62   30.45   30.85   30.60
      30.24   30.54   30.64   30.59   30.38   30.09   30.51   30.59
      30.68   30.50   31.04   30.98   30.02   29.99   31.06   29.97
      30.58   30.54   29.92   29.78   29.91   29.64   30.20   29.24
      27.56
 10 Ringdahl, Erik N             Unlv                17:00.00   16:36.31    7  
      28.13   29.64   30.10   30.59   30.50   30.29   30.75   30.65
      30.22   30.19   30.19   30.38   30.02   30.02   30.01   29.92
      29.52   30.29   30.09   30.36   30.76   30.00   31.59   30.09
      30.29   30.55   30.44   30.32   30.15   30.49   30.32   30.40
      29.05
 11 Bosnyak, Tamas               Unlv                16:30.00   16:38.88    6  
      26.67   29.06   29.40   29.27   29.43   29.47   29.91   30.19
      30.37   30.31   30.06   30.08   30.45   30.68   30.85   30.98
      30.44   30.54   30.85   30.66   30.99   31.10   31.09   30.92
      30.85   31.42   30.62   31.09   30.72   30.06   30.35   30.45
      29.55
 12 Morton, Matt                 Unlv                16:03.76   16:42.49    5  
      26.73   29.37   29.46   29.98   30.26   29.87   30.20   30.43
      30.36   30.22   30.40   30.94   30.84   31.11   30.55   30.60
      30.41   30.13   30.39   30.50   30.35   30.68   31.27   31.26
      30.84   30.82   30.88   31.10   30.83   30.89   30.94   30.55
      29.33
 13 Herlihy, Edmund              UOP                 16:29.31   16:50.26    4  
      26.92   29.14   29.53   29.95   30.11   30.18   30.51   30.37
      30.34   30.69   30.97   30.86   30.96   31.17   31.17   31.10
      31.14   31.15   31.25   31.03   31.01   31.05   31.15   31.04
      30.77   30.96   30.90   30.90   31.38   31.06   30.75   30.77
      29.98
 14 Lowdermilk, Casey            UOP                 16:50.15   17:00.26    3  
      26.76   28.90   29.65   29.94   29.89   30.10   30.23   30.11
      30.50   30.52   30.69   30.58   30.95   30.93   30.69   31.01
      30.98   31.19   31.30   31.29   31.56   31.81   31.66   32.17
      31.79   32.08   32.03   31.85   32.05   31.77   31.99   31.60
      31.69
 15 Rust, Nate                   CSUN                17:11.47   17:02.03    2  
      27.53   30.03   30.68   30.92   31.50   31.21   31.49   31.35
      31.21   31.37   31.66   31.27   31.11   30.94   31.30   30.81
      31.22   31.00   31.11   31.22   31.14   30.67   31.70   31.29
      30.91   31.00   31.06   30.73   31.15   30.81   30.95   31.13
      30.56
 16 Sauret, Mike                 CSUN                17:43.59   17:06.48    1  
      26.36   28.83   30.03   30.02   30.22   30.29   30.31   30.42
      30.85   30.75   31.02   31.34   31.50   31.72   31.84   31.58
      31.73   32.11   31.94   32.29   31.87   32.46   32.04   31.41
      31.36   32.05   31.41   31.49   31.97   32.31   31.80   31.33
      29.83
 17 Ramirez, Eric                CSUN                17:40.00   17:28.75  
      27.45   29.60   29.98   30.53   30.82   31.17   31.34   31.48
      31.97   31.73   32.05   31.40   31.22   31.40   31.49   32.33
      32.00   32.29   32.27   32.42   31.50   33.30   32.62   32.65
      33.08   32.76   32.48   32.89   33.33   32.89   32.29   32.40
      31.62
 18 Meyer, George                CSUN                18:37.04   18:07.65  
      28.24   31.26   32.41   32.72   32.80   33.00   33.00   33.35
      33.48   33.77   33.00   33.52   34.01   33.68   33.13   33.60
      33.75   33.71   33.88   33.76   33.28   33.30   34.13   33.33
      34.10   33.44   32.35   34.03   32.77   33.19   32.91   31.02
      29.73
 
Event 26  Men 1650 Yard Freestyle Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baier, Billy                 CSUB                16:42.39   16:13.65   20  
      27.07   28.92   29.34   29.75   29.71   29.89   29.70   29.44
      29.83   29.74   29.47   29.50   29.50   29.82   30.09   30.07
      29.72   29.97   29.90   29.78   29.62   29.95   29.60   29.85
      29.70   29.72   29.35   29.33   30.17   28.99   30.12   29.16
      26.88
  2 Wickham, Avery               CSUB                17:11.18   16:28.28   17  
      26.79   28.78   29.87   29.51   29.87   29.24   29.30   29.54
      29.63   30.03   29.99   29.63   30.09   30.01   30.13   30.16
      30.22   30.71   30.35   30.64   30.60   30.75   30.49   30.46
      31.02   31.29   31.19   30.92   30.44   30.50   30.07   29.47
      26.59
  3 Simas, Kyle                  CSUB                16:54.95   16:28.88   16  
      26.23   28.47   28.84   29.47   29.74   29.78   30.01   30.02
      30.22   30.29   29.81   30.00   30.12   30.29   30.28   30.53
      30.00   30.04   29.98   30.31   30.30   30.26   30.38   30.02
      29.95   30.59   30.42   30.45   30.63   30.80   30.49   30.55
      29.61
  4 Torbeck, Chris               CSUB                17:10.44   16:51.06   15  
      27.20   29.73   29.88   30.40   30.55   30.43   30.63   30.60
      30.37   31.06   30.90   30.49   30.36   30.71   30.75   30.87
      30.75   31.15   30.89   30.62   30.89   30.99   31.15   30.98
      31.11   31.21   31.41   31.32   31.03   31.29   31.15   30.70
      29.49
  5 Casias, Tim W             Sr Orediggers-CO       18:14.94   18:22.61   14  
      29.86   32.54   33.56   34.24   34.23   34.78   33.96   33.86
      34.47   34.38   33.55   33.22   33.20   33.53   33.46   33.16
      32.71   32.87   33.28   33.22   33.48   33.24   33.20   33.32
      33.27   33.31   33.47   33.40   33.49   34.05   34.46   33.73
      32.11
  6 Miller, Ryan C            Jr Orediggers-CO       19:15.21   18:47.52   13  
      28.11   31.92   32.82   33.12   34.64   34.65   35.25   34.89
      34.76   34.95   34.86   34.82   34.75   34.81   34.34   34.86
      34.82   34.86   34.75   35.20   34.92   34.45   34.68   33.99
      35.21   34.39   34.25   34.40   34.33   33.94   34.34   33.74
      31.70
  7 Young, Jamey                 Orediggers-CO       19:59.91   21:19.01   12  
      24.10   42.75   40.11   38.35   38.77   39.89   37.93   38.91
      40.59   40.54   38.40   39.86   40.99   38.94   39.94   39.33
      38.98   39.67   39.58   38.50   39.76   39.46   38.32   38.52
      39.25   39.55   39.83   38.35   39.45   38.28   38.90   37.08
      36.13
  8 Lecocq, Dan D             Fr Orediggers-CO       21:21.21   21:49.67   11  
      35.55   39.19   40.99   40.81   40.32   41.07   40.28   40.76
    1:21.58   40.55   40.09   40.04   40.25   39.81   40.32   40.16
      39.83   39.51   39.33   39.24   39.38   39.35   39.61   39.32
      39.21   39.16   40.11   39.99   39.63   38.77   38.29   37.12
       0.05
 
Event 27  Women 200 Yard Backstroke Division I
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Taylor, Danielle             UCSB                 2:05.43    2:04.96   20  
      28.78   31.67   32.58   31.93                                
  2 Dalonzo, Lindsay             UCSB                 2:05.19    2:05.25   17  
      28.91   31.13   32.77   32.44                                
  3 Lella, Alana                 SJSU                 2:06.74    2:05.88   16  
      29.40   31.05   32.23   33.20                                
  4 Piggott, Morgan              SJSU                 2:07.80    2:07.43   15  
      30.41   31.60   32.57   32.85                                
  5 Babin, Julie E               Unlv                 2:08.66    2:08.19   14  
      30.78   31.98   32.63   32.80                                
  6 Shasky, Alison               UOP                  2:08.11    2:09.58   13  
      29.72   32.79   33.61   33.46                                
  7 Burrill, Katy                UOP                  2:09.54    2:10.13   12  
      29.86   32.18   33.41   34.68                                
  8 Vrieze, Ashley               SJSU                 2:08.76    2:13.71   11  
      29.92   32.93   34.70   36.16                                
B - Final
  9 Beard, Lauren                UW                   2:10.99    2:08.01    9  
      30.72   32.23   32.55   32.51                                
 10 Smith, Katie                 SDSU                 2:10.95    2:09.11    7  
      30.81   32.60   32.76   32.94                                
 12 Vincent, Tiffany J           Unlv                 2:09.90    2:09.99    6  
      30.52   33.00   33.15   33.32                                
 13 Leyes, Rachel                UW                   2:12.47    2:10.00    5  
      30.34   32.56   33.70   33.40                                
 14 Houck, Sarah                 UOP                  2:11.42    2:10.71    4  
      31.67   32.96   33.18   32.90                                
 15 Hunt-Higgins, Megan          Unlv                 2:12.64    2:11.52    3  
      30.35   32.57   34.38   34.22                                
 16 Inai, Liz                    UOP                  2:11.71    2:12.77    2  
      31.86   33.29   33.67   33.95                                
C - Final
 17 Kulka, Jennifer              CSUN                 2:13.63    2:09.84    1  
      29.97   32.60   33.65   33.62                                
 18 Wilson, Bobbie               UCSB                 2:15.65    2:13.08  
      31.04   32.97   34.00   35.07                                
 19 Davis, Sarah                 SDSU                 2:15.70    2:14.94  
      32.17   34.13   34.50   34.14                                
 20 Hansen, Holly                UW                   2:17.60    2:15.50  
      32.03   33.59   34.73   35.15                                
 21 Conte, Adrienne              SDSU                 2:19.87    2:16.74  
      32.47   34.42   34.91   34.94                                
 23 Peters, Samantha             SDSU                 2:23.99    2:21.21  
      33.35   36.24   35.47   36.15                                
 
Event 27  Women 200 Yard Backstroke Division II
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  3 Craft, Erin                  CSUB                 2:11.37    2:09.32   20  
      30.40   32.60   33.13   33.19                                
B - Final
 14 Jackson, Leslie              CSUB                 2:16.73    2:17.97   17  
      31.87   34.54   35.74   35.82                                
 16 Eckart, Casey                CSUB                 2:21.17    2:21.70   16  
      33.10   35.19   36.40   37.01                                
 
Event 28  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Christian, Tiger             UNATT                1:52.74    1:49.55  
      25.50   27.13   28.03   28.89                                
B - Final
 13 McClure, Justin              UNATT                1:53.64    1:55.14  
      26.98   28.62   59.66                                        
 
Event 28  Men 200 Yard Backstroke Division I
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  3 Russell, JP                  UOP                  1:51.60    1:50.28   20  
      26.64   28.43   28.10   27.11                                
  4 Beaton, Adam                 CSUN                 1:53.00    1:51.48   17  
      25.69   27.62   28.53   29.64                                
  5 Yamamoto, Kenny              UOP                  1:53.11    1:53.36   16  
      26.63   28.77   29.35   28.61                                
  6 Martinson, Adam              Unlv                 1:52.74    1:53.38   15  
      27.00   29.16   28.93   28.29                                
  8 Day, Michael                 Unlv                 1:52.98    1:59.33   14  
      27.15   29.48   31.28   31.42                                
B - Final
 10 Wright, Travis               UT                   1:53.34    1:53.08   13  
      26.45   28.25   29.24   29.14                                
 11 Wolfe, Michael               UT                   1:53.99    1:53.55   12  
      26.71   28.77   29.21   28.86                                
 12 Peck, Myles                  UCSB                 1:54.20    1:53.81   11  
      27.66   28.78   29.00   28.37                                
 14 Tannehill, Kyle              Unlv                 1:54.02    1:56.91    9  
      26.51   28.52   30.59   31.29                                
 15 Ota, Patrick                 UCSB                 1:54.00    1:57.18    7  
      26.81   28.59   30.54   31.24                                
 16 Warm, Jamie                  UCSB                 1:53.69    1:57.43    6  
      27.61   30.02   30.11   29.69                                
C - Final
 17 Betlej, Wojciech             UOP                  1:54.48    1:53.64    5  
      26.69   28.95   29.23   28.77                                
 18 Fulton, Josh                 UT                   1:55.03    1:54.11    4  
      26.79   29.16   29.17   28.99                                
 19 Blyth, Piers                 UW                   1:55.74    1:54.21    3  
      27.72   30.23   28.71   27.55                                
 20 Phillips, Devin              Unlv                 1:55.01    1:54.83    2  
      27.56   29.55   29.69   28.03                                
 21 Radcliff, Jon                UOP                  1:55.98    1:56.26    1  
      27.53   30.26   29.64   28.83                                
 22 King, Sam                    UW                   1:56.55    1:56.87  
      27.70   29.80   30.12   29.25                                
 24 Boswell, Brad                UT                   1:57.54    2:00.86  
      28.28   30.31   30.51   31.76                                
 
Event 28  Men 200 Yard Backstroke Division II
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  2 Jones, Matt                  CSUB                 1:50.10    1:50.23   20  
      26.04   28.05   28.45   27.69                                
  7 Zemier, Karol                CSUB                 1:52.58    1:56.37   17  
      26.81   29.48   29.91   30.17                                
B - Final
  9 Dawson, Seth                 CSUB                 1:53.20    1:50.53    9  
      26.01   27.39   28.50   28.63                                
C - Final
 23 Ladd, Cal                    CSUB                 1:56.78    1:58.56    7  
      27.59   29.40   30.15   31.42                                
 
Event 29  Women 100 Yard Freestyle Division I
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  2 McNamee, Lyndsay             UOP                    51.13      50.58   20  
      24.35   26.23                                                
  3 Radecke, Jen                 UOP                    51.76      51.39   17  
      24.98   26.41                                                
  5 Cho, Chyna                   SJSU                   52.80      52.87   16  
      25.49   27.38                                                
  6 Bragg, Ja-Neil               UOP                    53.05      53.23   15  
      25.41   27.82                                                
  7 Lehnertz, Tamara             UW                     53.07      53.30   14  
      25.91   27.39                                                
 -- Moirao, Jackie               UOP                    52.89         DQ  
B - Final
  9 Peterson, Kristen            UOP                    53.11      52.93    9  
      25.48   27.45                                                
 10 Walker, Amber                Unlv                   53.48      52.98    7  
      25.96   27.02                                                
 11 Covey, Lisa                  SJSU                   53.57      53.36    6  
      25.77   27.59                                                
 12 Wronn, Katie M               Unlv                   54.10      53.52    5  
      26.10   27.42                                                
 13 Jukic, Sanda                 CSUN                   53.92      53.58    4  
      25.42   28.16                                                
 14 Thorson, Heidi               UW                     53.84      53.73    3  
      25.89   27.84                                                
 15 Hoover, Jacque M             Unlv                   53.97      54.22    2  
      26.31   27.91                                                
 16 Wilcox, Natasha              Unlv                   54.12      54.90    1  
      26.55   28.35                                                
C - Final
 17 Friedhoff, Caitlin           SDSU                   54.34      53.49  
      25.76   27.73                                                
 18 Plume, Liz                   UOP                    54.32      54.07  
      26.23   27.84                                                
 19 Bigger, Katie                UW                     54.93      54.39  
      26.53   27.86                                                
 20 Henry, Rose                  SJSU                   54.37      54.58  
      26.24   28.34                                                
 21 Smith, Paige                 UCSB                   55.19      54.75  
      26.43   28.32                                                
 22 Wellman, Sheena              SJSU                   55.19      54.86  
      26.50   28.36                                                
 23 Karoly, Stella               SDSU                   55.13      55.22  
      26.61   28.61                                                
 
Event 29  Women 100 Yard Freestyle Division II
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Burton, Loni                 CSUB                   50.65      50.25   20  
      24.27   25.98                                                
  4 Giguere, Merylie             CSUB                   52.27      51.54   17  
      25.20   26.34                                                
C - Final
 24 Lori, Mattingly              CSUB                   55.23      56.16   16  
      26.66   29.50                                                
 
Event 30  Men 100 Yard Freestyle Division I
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Marais, Carl                 UW                     45.89      44.87   20  
      21.43   23.44                                                
  2 Birks, Gene                  UW                     45.72      45.61   17  
      21.79   23.82                                                
  3 Martinez, Vince              UOP                    45.39      45.63   16  
      21.57   24.06                                                
  4 Nelms, Brandon L             Unlv                   45.84      45.66   15  
      21.84   23.82                                                
  5 McLaughlin, Will             UOP                    45.92      45.69   14  
      21.94   23.75                                                
  8 Serrano, Ivan                UOP                    46.24      56.57   13  
      26.41   30.16                                                
B - Final
  9 Gustafson, Tyler             UT                     46.52      44.84    9  
      21.74   23.10                                                
 10 Kritzinger, Grant            UW                     46.49      46.53    7  
      22.25   24.28                                                
 11 Goldberg, Bryan              UT                     46.74      46.93    6  
      22.66   24.27                                                
 12 Alesi, Octavio               UT                     46.55      47.06    5  
      22.62   24.44                                                
 13 Dame, Robbie                 UCSB                   46.82      47.16    4  
      22.58   24.58                                                
 14 Eriksson, Bjorn              Unlv                   46.87      47.68    3  
      22.47   25.21                                                
 15 Formby, Doug                 UCSB                   46.93      47.73    2  
      22.51   25.22                                                
 16 Bartoch, Joe                 Unlv                   46.91      47.87    1  
      22.48   25.39                                                
C - Final
 18 Byers, John L                Unlv                   47.18      46.87  
      22.66   24.21                                                
 20 Lindberg, Scott              UCSB                   47.77      47.55  
      22.78   24.77                                                
 21 Allen, John                  UCSB                   47.76      47.70  
      23.14   24.56                                                
 22 Engle, Andrew                UT                     47.66      47.87  
      22.92   24.95                                                
 23 Bauer, Curtis                UCSB                   47.63      48.20  
      22.92   25.28                                                
 24 Perica, Bryce                UW                     47.88      48.24  
      22.92   25.32                                                
 
Event 30  Men 100 Yard Freestyle Division II
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  6 Soho, Mark                   CSUB                   46.06      45.98   20  
      22.02   23.96                                                
  7 Gegotek, Piotr               CSUB                   46.39      46.77   17  
      22.38   24.39                                                
C - Final
 17 Trujillo, Mike               CSUB                   47.33      46.42   16  
      22.26   24.16                                                
 19 Zemier, Filip                CSUB                   47.19      47.15   15  
      22.77   24.38                                                
 
Event 31  Women 200 Yard Breaststroke Division I
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jardine, Ziada               UOP                  2:21.46    2:19.71   20  
      30.78   35.59   36.23   37.11                                
  2 Spadinger, Erin              UW                   2:24.82    2:22.21   17  
      32.97   37.08   36.17   35.99                                
  3 Cook, Jennifer               UCSB                 2:24.32    2:22.96   16  
      32.02   36.37   37.44   37.13                                
  4 Banks, Melissa               UOP                  2:24.81    2:23.06   15  
      32.97   36.69   37.50   35.90                                
  6 Loehr, Kellyn                UOP                  2:26.01    2:26.03   14  
      33.59   37.55   37.17   37.72                                
  7 Hill, Rachel                 SJSU                 2:25.40    2:26.51   13  
      33.39   36.89   37.97   38.26                                
  8 Russenberger, Lindsey        UW                   2:26.09    2:26.69   12  
      32.71   36.44   37.94   39.60                                
B - Final
  9 Adams, Alli                  SJSU                 2:26.88    2:25.79    9  
      33.38   36.99   37.36   38.06                                
 10 Arrow, Jennifer              SDSU                 2:27.05    2:25.98    7  
      33.94   37.43   37.21   37.40                                
 11 Daltorio, Diana              CSUN                 2:27.84    2:26.70    6  
      33.56   36.72   37.89   38.53                                
 12 Sullivan, Keri               UOP                  2:28.13    2:27.37    5  
      33.31   37.15   37.95   38.96                                
 13 Babin, Julie E               Unlv                 2:27.25    2:28.57    4  
      34.15   37.66   38.32   38.44                                
 14 Collice, Mandie              SJSU                 2:30.36    2:29.06    3  
      34.23   37.69   38.27   38.87                                
 15 Seaman, Lani A               Unlv                 2:30.60    2:31.59    2  
      34.63   38.66   39.19   39.11                                
 16 Johnson, Robyn               CSUN                 2:29.61    2:32.20    1  
      34.05   37.83   40.08   40.24                                
C - Final
 17 Wong, Pam                    UCSB                 2:30.95    2:29.09  
      33.71   37.42   38.35   39.61                                
 18 Browning, Lauren A           Unlv                 2:31.09    2:30.03  
      34.54   37.62   38.43   39.44                                
 19 Binek, Tamarah               SDSU                 2:31.19    2:31.36  
      34.78   38.34   38.83   39.41                                
 20 Freitag, Sarah               CSUN                 2:31.33    2:31.52  
      34.98   38.45   38.95   39.14                                
 21 Gutierrez, Kelly             Unlv                 2:32.05    2:31.66  
      34.17   38.28   39.49   39.72                                
 22 Belisle, Amy                 UCSB                 2:31.35    2:32.21  
      34.06   38.90   39.72   39.53                                
 24 Mitchell, Amy                UCSB                 2:31.75    2:35.34  
      35.60   38.38   39.90   41.46                                
 
Event 31  Women 200 Yard Breaststroke Division II
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  5 Woodward, Tina               CSUB                 2:24.45    2:24.38   20  
      32.44   36.66   37.28   38.00                                
C - Final
 23 Rainguet, Renee M         Fr Orediggers-CO        2:31.95    2:32.54   17  
      34.37   38.63   39.95   39.59                                
 
Event 32  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  4 Knoff, Kyle                  UNATT                2:09.85    2:09.75  
      29.16   33.32   33.68   33.59                                
B - Final
 14 Lightfoot, Mike              UNATT                2:17.56    2:18.34  
      30.97   35.23   36.04   36.10                                
 
Event 32  Men 200 Yard Breaststroke Division I
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Usher, Scott                 UW                   2:04.43    1:57.28   20  
      26.97   29.68   30.03   30.60                                
  2 Dunn, David                  UOP                  2:05.11    2:03.91   17  
      27.67   31.06   32.46   32.72                                
  4 Dunn, Tom                    UOP                  2:06.09    2:06.78   16  
      28.40   31.93   32.67   33.78                                
  5 Adams, Patrick               Unlv                 2:08.08    2:07.18   15  
      27.41   32.18   33.59   34.00                                
  6 Norman, Craig                UOP                  2:08.10    2:07.22   14  
      28.72   32.12   33.05   33.33                                
  7 Park, Steven                 CSUN                 2:06.89    2:08.20   13  
      28.40   32.00   33.36   34.44                                
  8 Leelachat, Dan               UCSB                 2:08.20    2:10.03   12  
      29.40   32.69   33.98   33.96                                
B - Final
  9 Frank, Charles               CSUN                 2:10.34    2:09.27    9  
      28.71   32.44   33.65   34.47                                
 10 Soares, Jake                 UOP                  2:10.87    2:09.62    7  
      28.95   33.25   33.13   34.29                                
 11 Huston, Kiel                 UT                   2:12.22    2:09.70    6  
      29.25   33.09   33.62   33.74                                
 13 Jones, Dan                   UW                   2:12.78    2:10.66    5  
      29.60   33.06   33.52   34.48                                
 14 Ogata, Derek                 UCSB                 2:11.64    2:11.13    4  
      29.47   33.20   34.18   34.28                                
 15 Degeus, David                Unlv                 2:11.66    2:12.17    3  
      29.16   32.15   34.41   36.45                                
 16 McCallum, Will               UW                   2:12.19    2:12.58    2  
      29.96   33.57   34.10   34.95                                
C - Final
 17 Robinson, Curtis             Unlv                 2:13.65    2:07.38    1  
      28.92   31.78   32.41   34.27                                
 18 Nilsson, Blake               UCSB                 2:13.13    2:10.50  
      28.95   32.89   34.09   34.57                                
 21 Ringdahl, Erik N             Unlv                 2:14.86    2:16.77  
      30.52   34.48   35.97   35.80                                
 
Event 32  Men 200 Yard Breaststroke Division II
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  3 Kummer, Travis R          Jr Orediggers-CO        2:06.70    2:05.01   20  
      28.01   31.85   32.43   32.72                                
C - Final
 19 Crawford, Carl               CSUB                 2:14.16    2:11.58   17  
      29.00   32.54   34.43   35.61                                
 20 Whitaker, TJ                 CSUB                 2:14.75    2:14.51   16  
      29.70   34.48   35.32   35.01                                
 23 Hamm, Dillon D            So Orediggers-CO        2:21.16    2:19.42   15  
      30.43   34.92   36.43   37.64                                
 24 Dean, Erik C              Sr Orediggers-CO        2:20.67    2:21.04   14  
      31.67   35.79   36.95   36.63                                
 
Event 33  Women 200 Yard Butterfly Division I
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Schwalb, Jennifer            UCSB                 2:06.02    2:01.92   20  
      26.87   29.92   32.06   33.07                                
  2 Okazaki, Kristin             UOP                  2:04.62    2:04.32   17  
      28.09   31.14   32.02   33.07                                
  3 Bragg, Ja-Neil               UOP                  2:06.50    2:05.98   16  
      27.90   31.70   33.25   33.13                                
  4 Cupitt, Mel                  CSUN                 2:09.40    2:06.04   15  
      28.13   31.47   33.01   33.43                                
  5 Lewis, Kristin               UW                   2:08.56    2:08.22   14  
      28.88   32.23   33.38   33.73                                
  6 Rowe, Ali                    UOP                  2:06.61    2:09.03   13  
      28.55   32.05   33.88   34.55                                
  7 Houck, Sarah                 UOP                  2:09.10    2:09.62   12  
      29.63   32.70   33.48   33.81                                
  8 Nettenstrom, Kari            Unlv                 2:10.15    2:10.27   11  
      28.84   33.06   33.68   34.69                                
B - Final
  9 Golez, Jillene               SJSU                 2:11.71    2:09.59    9  
      29.48   32.81   33.39   33.91                                
 10 Matevosian, Suzie            CSUN                 2:12.85    2:10.49    7  
      29.26   32.86   33.63   34.74                                
 11 Mcgrorty, Brittany           SJSU                 2:12.70    2:11.58    6  
      29.23   32.72   33.96   35.67                                
 12 Taylor, Lindsay              UW                   2:10.87    2:12.38    5  
      29.60   33.21   34.38   35.19                                
 13 Viray, Claudette             CSUN                 2:13.14    2:12.70    4  
      30.36   33.63   34.45   34.26                                
 14 Moeckel, Jen                 UCSB                 2:12.40    2:13.00    3  
      29.85   33.32   34.22   35.61                                
 15 Karoly, Stella               SDSU                 2:12.95    2:13.58    2  
      29.55   33.53   34.77   35.73                                
 16 Moeckel, Katie               UCSB                 2:12.91    2:15.30    1  
      29.09   33.60   34.95   37.66                                
C - Final
 17 Bigger, Katie                UW                   2:15.93    2:12.95  
      29.67   33.62   34.49   35.17                                
 18 Gutierrez, Sarah             UOP                  2:16.00    2:13.00  
      29.70   33.16   34.74   35.40                                
 19 Avison, Shannon              UCSB                 2:16.34    2:14.75  
      29.38   33.84   35.24   36.29                                
 20 Cirulis, Nicole              Unlv                 2:18.45    2:15.26  
      29.25   32.96   35.93   37.12                                
 21 Seanez, Sophia Y             Unlv                 2:17.67    2:18.24  
      30.75   34.34   36.38   36.77                                
 22 Zenker, Stacey               UW                   2:20.02    2:20.19  
      31.07   34.84   35.76   38.52                                
 23 Oniel, Heather               SDSU                 2:23.50    2:21.40  
      29.86   35.19   37.21   39.14                                
 
Event 33  Women 200 Yard Butterfly Division II
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  8 Peck, Niki                   CSUB                 2:20.16    2:24.34   20  
      31.66   36.13   38.12   38.43                                
 
Event 34  Men 200 Yard Butterfly Division I
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cary, Pat                    UCSB                 1:48.07    1:46.84   20  
      23.65   26.92   27.81   28.46                                
  2 Zoldak, Krzysztof            UOP                  1:48.69    1:47.14   17  
      24.41   26.94   27.60   28.19                                
  3 Fogel, Ron                   UW                   1:48.88    1:48.63   16  
      25.06   27.48   28.02   28.07                                
  4 Birks, Gene                  UW                   1:51.93    1:51.02   15  
      24.48   27.98   29.42   29.14                                
  5 Day, Michael                 Unlv                 1:52.35    1:52.29   14  
      24.79   28.87   29.13   29.50                                
  7 Lamar, Brian                 UOP                  1:53.34    1:56.09   13  
      26.01   29.54   30.10   30.44                                
B - Final
  9 Wright, Travis               UT                   1:54.79    1:52.68    9  
      24.42   28.30   29.84   30.12                                
 10 Sawyer, Brian                CSUN                 1:53.74    1:53.24    7  
      24.92   28.27   29.75   30.30                                
 12 Porteous, Garrett            UCSB                 1:53.34    1:54.90    6  
      25.91   28.33   29.81   30.85                                
 13 Wolfe, Michael               UT                   1:58.05    1:56.31    5  
      26.02   29.52   30.56   30.21                                
 14 Lorring, Peter               Unlv                 1:57.70    1:57.14    4  
      25.84   29.38   29.98   31.94                                
 15 Morton, Matt                 Unlv                 1:57.88    1:59.40    3  
      26.04   30.34   31.76   31.26                                
C - Final
 17 Alesi, Octavio               UT                   1:58.19    1:56.26    1.5
      29.08   47.15   29.99   10.04                                
 17 Farnham, Adam                UT                   1:58.97    1:56.26    1.5
    1:16.04   28.92   30.09                                        
 19 Hanson, Erik                 UCSB                 1:59.09    1:57.50  
      21.80   54.68   29.42   11.60                                
 20 Muse, Lee                    UOP                  1:58.94    1:57.60  
      17.28   59.48   29.81   11.03                                
 22 King, Nick                   UW                   1:58.19    1:59.57  
      15.90 1:02.18   30.79   10.70                                
 23 Bleck, Aaron                 Unlv                 2:00.06    2:01.90  
    1:17.14   30.64   32.06                                        
 -- King, Sam                    UW                   2:00.17         DQ  
      20.96                                                        
 
Event 34  Men 200 Yard Butterfly Division II
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  6 Chaves, Quinlan              CSUB                 1:53.12    1:54.63   20  
      25.86   28.66   29.42   30.69                                
  8 Jones, Matt                  CSUB                 1:53.19    1:59.60   17  
      26.01   30.23   31.41   31.95                                
B - Final
 11 Berry, Brian                 CSUB                 1:56.17    1:53.72   16  
      25.26   28.33   29.96   30.17                                
 16 Kummer, Travis R          Jr Orediggers-CO        1:56.80    2:00.56   15  
      24.92   29.53   31.98   34.13                                
C - Final
 21 McAliley, Andy A          Jr Orediggers-CO        2:00.11    1:59.17   14  
      16.79 1:00.53   30.52   11.33                                
 
Event 35  Women 400 Yard Freestyle Relay Division I
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of the Pacific  'A'                    3:31.03    3:29.93   40  
     1) McNamee, Lyndsay                2) Radecke, Jen                   
     3) Okazaki, Kristin                4) Peterson, Kristen              
       24.79    51.34    14.66    51.36    26.61    55.34    24.77    51.89
  2 San Jose State University  'A'                    3:30.00    3:32.54   34  
     1) Cho, Chyna                      2) Henry, Rose                    
     3) Covey, Lisa                     4) Lella, Alana                   
       25.75    53.36    25.78    54.45    24.71    52.41    24.26    52.32
  3 University of Nevada Las Vegas  'A'               3:31.50    3:33.73   32  
     1) Nettenstrom, Kari               2) Browning, Lauren A             
     3) Walker, Amber                   4) Zick, Alison                   
       26.30    54.02    25.22    52.98    25.78    52.70    25.82    54.03
  4 University of Wyoming  'A'                        3:38.53    3:34.17   30  
     1) Thorson, Heidi                  2) Bigger, Katie                  
     3) Russenberger, Lindsey           4) Lehnertz, Tamara               
       26.21    54.54    25.89    53.82    25.90    54.34    24.44    51.47
  5 University of the Pacific  'C'                    3:39.92    3:34.45   28  
     1) Shasky, Alison                  2) Rowe, Ali                      
     3) Plume, Liz                      4) Houck, Sarah                   
       25.58    52.64    25.34    53.25    25.90    54.13    26.50    54.43
  6 University of Nevada Las Vegas  'B'               3:33.00    3:35.35   26  
     1) Wronn, Katie M                  2) Wilcox, Natasha                
     3) Neff, Jenna                     4) Hoover, Jacque M               
       26.43    54.92    25.36    53.54    25.40    53.21    25.44    53.68
  7 UC Santa Barbara  'A'                             3:38.50    3:35.86   24  
     1) Schwalb, Jennifer               2) Dalonzo, Lindsay               
     3) Cook, Jennifer                  4) Wong, Pam                      
       26.20    53.90    25.26    53.00    25.64    54.65    25.18    54.31
  8 University of the Pacific  'B'                    3:37.78   x3:37.49  
     1) Burrill, Katy                   2) Banks, Melissa                 
     3) McDonald, Laura                 4) Bragg, Ja-Neil                 
       25.76    53.60    26.73    56.24    26.34    55.31    25.23    52.34
  9 San Jose State University  'B'                    3:36.00    3:37.56   22  
     1) Piggott, Morgan                 2) Bean, Mallory                  
     3) Martinez, Crystal               4) Wellman, Sheena                
       26.29    53.96    26.08    55.20    25.74    54.61    25.73    53.79
 10 Cal. State Uni. Northridge  'A'                   3:37.84    3:38.68   18  
     1) Jukic, Sanda                    2) Love, Lindsay                  
     3) Hunhoff, Ashley                 4) Kulka, Jennifer                
       25.43    53.64    26.20    54.96    26.00    55.49    25.59    54.59
 11 San Diego State University  'A'                   3:41.50    3:39.35   14  
     1) Karoly, Stella                  2) Schmed, Emily                  
     3) Peters, Samantha                4) Friedhoff, Caitlin             
       26.74    55.43    26.40    55.31    25.95    55.60    24.99    53.01
 12 University of Nevada Las Vegas  'C'               3:35.00   x3:39.64  
     1) Vincent, Tiffany J              2) Hunt-Higgins, Megan            
     3) Seaman, Lani A                  4) Gutierrez, Kelly               
       26.25    54.39    25.77    54.52    26.33    54.28    26.44    56.45
 13 UC Santa Barbara  'B'                             3:42.50    3:39.90   12  
     1) Bradshaw, Casey                 2) Smith, Paige                   
     3) Spillman, Sarah                 4) Eller, Allison                 
       26.12    54.50    26.25    55.04    26.86    55.94    26.21    54.42
 14 University of Wyoming  'C'                        3:46.13    3:42.39   10  
     1) Beard, Lauren                   2) Kotby, Kenzie                  
     3) Bonin, Haley                    4) Hansen, Holly                  
       27.16    56.24    15.35    55.15    25.31    55.10    26.05    55.90
 15 University of Wyoming  'B'                        3:41.06   x3:44.87  
     1) Zenker, Stacey                  2) Spadinger, Erin                
     3) DeWolf, Angela                  4) Settlage, Shelbi               
       27.28    56.55    25.85    55.40    26.17    55.34    27.45    57.58
 16 San Diego State University  'B'                   3:48.20    3:46.79    8  
     1) Binek, Tamarah                  2) Chambers, Stephanie            
     3) Parker, Emily                   4) Conte, Adrienne                
       27.10    56.75    26.58    55.96    26.88    57.09    27.16    56.99
 17 Cal. State Uni. Northridge  'B'                   3:43.67    3:49.81    6  
     1) Mapp, Lorean                    2) Matevosian, Suzie              
     3) Freitag, Sarah                  4) Vanegas, Wendy                 
       27.18    56.19    26.96    56.76    28.28    58.28    27.21    58.58
 18 University of Nevada Las Vegas  'D'               3:52.00   x3:50.70  
     1) Riney, Amanda                   2) Busch, Mandee                  
     3) Rohner, Janae                   4) Rohner, Megan                  
       27.20    57.14    26.67    56.50    27.98    58.26    28.23    58.80
 
Event 35  Women 400 Yard Freestyle Relay Division II
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cal. State Uni. Bakersfield  'B'                  3:48.00    3:40.90   40  
     1) Gray, Kendra                    2) Craft, Erin                    
     3) Brenner, Amber                  4) Heath, Kristen                 
       26.88    55.38    25.74    54.43    26.03    55.14    26.21    55.95
  2 Cal. State Uni. Bakersfield  'A'                  3:38.00    3:40.91   34  
     1) Lori, Mattingly                 2) Gregory, Donna                 
     3) Carter, Stephanie               4) Giguere, Merylie               
       26.78    56.31    25.60    54.85    26.31    56.07    25.51    53.68
  3 Colorado School of Mines-CO  'A'                  3:49.97    3:54.95   32  
     1) Fry, Megan H Jr                 2) Rainguet, Renee M Fr           
     3) Oliver, Tamara S Jr             4) Stefonik, Caryn J Fr           
       27.18    56.19    26.77    56.70    28.83  1:01.37    28.81  1:00.69
  4 Cal. State Uni. Bakersfield  'C'                  3:56.00   x3:57.26  
     1) Keogh, Emma                     2) Dooley, Devon                  
     3) Schnieder, Laura                4) Eckart, Casey                  
       28.06    57.85    14.60    29.28    33.49  1:01.77    31.95  1:28.36
 
Event 36  Men 400 Yard Freestyle Relay Division I
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of the Pacific  'A'                    2:59.99    3:00.08   40  
     1) Martinez, Vince                 2) Serrano, Ivan                  
     3) McLaughlin, Will                4) Zoldak, Krzysztof              
       21.56    45.44    20.85    44.48    21.01    44.79    21.90    45.37
  2 University of Wyoming  'A'                        3:03.00    3:01.01   34  
     1) Marais, Carl                    2) Birks, Gene                    
     3) Perica, Bryce                   4) Kritzinger, Grant              
       21.18    44.68    21.19    44.66    21.70    46.94    21.14    44.73
  3 UC Santa Barbara  'A'                             3:05.00    3:04.64   32  
     1) Dame, Robbie                    2) Formby, Doug                   
     3) Bauer, Curtis                   4) Hurst, Grant                   
       22.42    46.80    21.92    46.28    21.56    45.70    21.55    45.86
  4 University of the Pacific  'B'                    3:05.00    3:04.90   30  
     1) Dunn, David                     2) Russell, JP                    
     3) Lowdermilk, Casey               4) Radcliff, Jon                  
       22.09    46.23    21.85    46.08    21.61    45.93    21.93    46.66
  5 University of Nevada Las Vegas  'A'               3:04.00    3:04.91   28  
     1) Nelms, Brandon L                2) Bartoch, Joe                   
     3) Byers, John L                   4) Eriksson, Bjorn                
       22.21    45.95    21.87    46.85    21.96    46.06    21.72    46.05
  6 Cal. State Uni. Northridge  'A'                   3:13.17    3:09.86   26  
     1) Ochotorena, Neil                2) Grunert, Brett                 
     3) Boitano, Andrew                 4) Hart, Jeff                     
       23.29    48.55    22.32    47.10    22.09    46.98    22.65    47.23
  7 UC Santa Barbara  'B'                             3:08.00    3:10.09   24  
     1) Warm, Jamie                     2) Allen, John                    
     3) Lindberg, Scott                 4) Baer, Scott                    
       23.01    47.88    22.47    46.77    22.79    48.27    22.36    47.17
  8 UC Santa Barbara  'C'                                  NT   x3:11.38  
     1) Ota, Patrick                    2) Ogata, Derek                   
     3) Edwards, Mason                  4) Peck, Myles                    
       23.05    48.07    22.59    48.64    22.34    47.19    22.70    47.48
  9 University of Nevada Las Vegas  'D'               3:17.50    3:12.18   22  
     1) Bosnyak, Tamas                  2) Tannehill, Kyle                
     3) Pittenger, John H               4) Goodrich, Kyle B               
       22.98    47.62    22.84    48.35    22.91    48.37    22.68    47.84
 10 University of Wyoming  'B'                        3:12.70    3:12.38   18  
     1) Baker, Brent                    2) King, Sam                      
     3) Holmberg, Henry                 4) Fogel, Ron                     
       23.10    48.52    23.41    49.30    22.70    47.55    22.96    47.01
 11 University of Nevada Las Vegas  'C'               3:14.50   x3:13.70  
     1) Adams, Patrick                  2) Robinson, Curtis               
     3) Culberson, Eric J               4) Ringdahl, Erik N               
       23.67    49.81    23.46    48.92    22.52    47.99    22.20    46.98
 12 University of Nevada Las Vegas  'B'               3:08.00   x3:14.25  
     1) Martinson, Adam                 2) Lorring, Peter                 
     3) Day, Michael                    4) Phillips, Devin                
       23.88    49.67    22.90    48.87    22.91    48.79    22.01    46.92
 13 University of the Pacific  'C'                    3:09.34   x3:14.27  
     1) McLaughlin, Clint               2) Betlej, Wojciech               
     3) Skora, Andy                     4) Dunn, Tom                      
       23.18    48.79    22.83    48.96    22.71    48.27    22.93    48.25
 14 Cal. State Uni. Northridge  'B'                   3:18.62    3:16.93   14  
     1) Ferguson, Andy                  2) Park, Steven                   
     3) Frank, Charles                  4) Rust, Nate                     
       23.17    48.75    23.48    49.14    23.77    50.27    22.89    48.77
 15 University of Wyoming  'C'                        3:16.50   x3:18.12  
     1) Burnham, Steve                  2) McCallum, Will                 
     3) King, Nick                      4) Blyth, Piers                   
       23.36    49.13    23.65    49.34    23.81    50.79    23.40    48.86
 
Event 36  Men 400 Yard Freestyle Relay Division II
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cal. State Uni. Bakersfield  'A'                  3:05.88    3:03.53   40  
     1) Gegotek, Piotr                  2) Soho, Mark                     
     3) Dawson, Seth                    4) Trujillo, Mike                 
       22.85    46.92    21.21    44.99    21.42    45.82    21.51    45.80
  2 Cal. State Uni. Bakersfield  'B'                  3:12.90    3:08.14   34  
     1) Simas, Kyle                     2) Wickham, Avery                 
     3) Zemier, Filip                   4) Baier, Billy                   
       22.70    46.65    22.36    46.98    22.16    46.57    22.64    47.94
  3 Cal. State Uni. Bakersfield  'C'                  3:18.50   x3:11.64  
     1) Rhue, Zach                      2) Jones, Matt                    
     3) Berry, Brian                    4) Zemier, Karol                  
       23.29    48.71    23.07    48.20    22.90    47.74    22.37    46.99
  4 Colorado School of Mines-CO  'A'                  3:11.51    3:14.61   32  
     1) Hamm, Dillon D So               2) Harrison, Scott S Jr           
     3) Miller, Ryan C Jr               4) McAliley, Andy A Jr            
       23.58    49.88    22.83    48.21    22.80    49.60    22.32    46.92
  5 Cal. State Uni. Bakersfield  'D'                  3:22.50   x3:22.67  
     1) Ladd, Cal                       2) Torbeck, Chris                 
     3) Sclafani, Gabe                  4) Crawford, Carl                 
       24.05    50.83    23.12    48.91    23.63    51.13    24.17    51.80
  6 Colorado School of Mines-CO  'B'                  3:21.21    3:25.52   30  
     1) Gulsvig, Mike L Fr              2) Robertson, Jackson C So        
     3) Hammer, Brent A So              4) Janney, Will R So              
       24.51    52.91    24.07    50.97    24.49    51.83    22.97    49.81
  7 Colorado School of Mines-CO  'C'                  3:31.31   x3:32.49  
     1) Young, Jamey                    2) Schawe, Skyler L Fr            
     3) Monson, Alex Jr                 4) Kummer, Travis R Jr            
       25.03    52.74    25.92    55.13    26.40    56.00    23.14    48.62
  8 Colorado School of Mines-CO  'D'                  3:41.41   x4:17.34  
     1) Dean, Erik C Sr                 2) Casias, Tim W Sr               
     3) Lecocq, Dan D Fr                4) Siedler, Nate A Fr             
       24.90    51.68    27.66  1:00.22    34.57  1:14.93    31.87  1:10.51
	   
Licensed to UNLV Swimming               Hy-Tek's Meet Manager 12/21/04 09:08 AM
                UNLV Winter Invite 2004 - 12/18/04 to 12/20/04                 
                                    Results                                    
 
Event 13  Women 400 Yard IM Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bragg, Ja-Neil               UOP                  4:27.79    4:27.23  
      28.27   32.61   34.16   33.24   38.29   38.30   31.51   30.85
  2 Houck, Sarah                 UOP                  4:29.83    4:30.39  
      28.33   32.87   34.80   34.73   38.56   39.52   31.21   30.37
  3 Babin, Julie E               Unlv                 4:26.50    4:31.19  
      29.15   33.50   34.59   33.80   38.04   38.52   32.21   31.38
  4 Cupitt, Mel                  CSUN                 4:36.35    4:35.96  
      28.35   31.91   36.54   35.98   39.30   39.56   33.01   31.31
  5 Beard, Lauren                UW                   4:38.27    4:37.37  
      29.82   34.44   35.35   33.81   40.00   39.84   33.34   30.77
  6 Schmed, Emily                SDSU                 4:40.30    4:37.53  
      30.29   34.01   36.29   36.37   39.26   39.81   31.36   30.14
  7 Karoly, Stella               SDSU                 4:39.00    4:38.81  
      29.16   33.48   35.82   36.42   40.34   40.75   32.15   30.69
  8 Taylor, Lindsay              UW                   4:45.35    4:38.82  
      29.38   32.62   35.74   34.80   41.19   41.58   32.32   31.19
-------------------------------------------------------------------------
  9 Banks, Melissa               UOP                  4:35.87    4:38.96  
      30.43   34.37   35.82   35.05   38.05   39.81   33.03   32.40
 10 Davis, Sarah                 SDSU                 4:41.30    4:42.61  
      30.49   34.86   35.67   35.62   39.26   39.83   34.00   32.88
 11 Seaman, Lani A               Unlv                 4:43.41    4:43.51  
      29.91   33.42   39.06   38.13   40.01   40.14   32.00   30.84
 12 Parker, Emily                SDSU                 4:50.40    4:44.13  
      30.86   33.40   35.76   35.65   41.72   42.41   32.78   31.55
 13 Spillman, Sarah              UCSB                 4:35.70    4:44.94  
      30.12   34.14   35.99   35.87   42.51   42.76   32.42   31.13
 14 Neff, Jenna                  Unlv                 4:56.76    4:45.08  
      30.14   34.93   36.22   35.94   41.84   41.92   32.20   31.89
 15 Smith, Katie                 SDSU                 4:45.60    4:45.30  
      30.84   34.56   36.34   35.09   40.14   41.39   34.36   32.58
 16 Settlage, Shelbi             UW                   4:49.34    4:46.95  
      29.56   33.81   38.35   37.56   39.82   41.26   33.58   33.01
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lewis, Kristin               UW                   4:47.50    4:47.25  
      29.87   33.11   37.37   36.72   43.61   43.08   32.42   31.07
 18 Viray, Claudette             CSUN                 4:49.75    4:47.42  
      30.24   34.14   37.21   36.22   43.28   42.58   32.40   31.35
 19 Mitchell, Amy                UCSB                 4:38.70    4:48.93  
      31.13   35.03   36.41   35.62   40.92   41.44   34.65   33.73
 20 Gutierrez, Kelly             Unlv                 4:55.00    4:51.33  
      31.13   35.52   37.39   37.75   41.02   41.10   35.25   32.17
 21 Daltorio, Diana              CSUN                 4:53.70    4:51.47  
      30.23   35.58   37.32   37.17   39.70   41.67   35.18   34.62
 23 Wells, Brooke                SJSU                 4:46.00    4:52.42  
      31.47   35.35   38.44   37.63   42.10   42.32   33.57   31.54
 24 Rohner, Megan                Unlv                 4:52.25    4:52.80  
      32.01   35.55   38.37   38.22   40.99   40.61   34.41   32.64
 25 Green, Nicole                SJSU                 4:51.20    4:54.45  
      30.03   33.89   38.99   38.07   41.89   43.01   34.88   33.69
-------------------------------------------------------------------------
 26 Chambers, Stephanie          SDSU                 5:05.00    4:54.58  
      29.80   34.14   38.43   38.04   43.51   43.86   34.05   32.75
 27 Freitag, Sarah               CSUN                 4:58.56    4:54.90  
      33.03   37.49   38.13   37.39   40.81   40.98   34.22   32.85
-------------------------------------------------------------------------
 28 Crumbaker, Lauren            Unlv                 4:48.10    4:56.16  
      31.85   36.46   38.69   38.21   43.56   42.56   33.22   31.61
 29 Leyes, Rachel                UW                   4:49.99    4:56.63  
      30.55   35.42   35.66   35.90   45.47   45.01   35.04   33.58
 31 Seanez, Sophia Y             Unlv                 4:52.29    4:57.73  
      31.20   35.14   39.43   38.29   42.83   44.85   33.87   32.12
 32 Binek, Tamarah               SDSU                 4:45.00    4:59.56  
      29.26   34.09   40.17   40.57   42.37   43.22   35.65   34.23
 33 Carson, Audrey               Unlv                 5:00.84    5:02.90  
      30.61   35.19   38.59   37.81   44.84   45.99   35.64   34.23
 
Event 13  Women 400 Yard IM Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
 22 Fry, Megan H              Jr Orediggers-CO        4:44.68    4:51.76  
      29.99   35.29   38.60   36.96   42.03   42.80   32.99   33.10
 30 Rainguet, Renee M         Fr Orediggers-CO        4:54.45    4:56.94  
      31.24   37.19   39.13   38.31   40.40   42.37   35.26   33.04
 34 Tudor, Sarah E            Fr Orediggers-CO        4:59.98    5:28.81  
      34.50   43.10   41.67   41.61   48.52   49.34   35.28   34.79
 
Event 14  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  7 McClure, Justin              UNATT                4:19.97    4:08.53  
      26.32   29.93   30.38   29.96   36.72   37.91   29.07   28.24
 
Event 14  Men 400 Yard IM Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Zoldak, Krzysztof            UOP                  4:02.15    3:52.96  
      24.85   29.18   30.22   29.60   32.52   33.61   26.84   26.14
  5 Bosnyak, Tamas               Unlv                 3:59.30    4:06.27  
      26.18   30.15   31.91   31.85   35.17   34.94   28.64   27.43
  8 Leelachat, Dan               UCSB                 4:05.69    4:08.54  
      26.65   29.41   32.81   32.43   35.10   35.00   28.60   28.54
  9 King, Sam                    UW                   4:05.74    4:08.84  
      25.99   30.28   31.14   30.94   35.88   36.28   29.57   28.76
 10 Dunn, Tom                    UOP                  4:20.27    4:09.30  
      26.02   30.04   33.01   32.02   33.99   34.46   31.05   28.71
 11 Yamamoto, Kenny              UOP                  4:13.76    4:10.01  
      26.51   29.77   31.03   30.52   36.41   37.13   29.18   29.46
 12 Soares, Jake                 UOP                  4:30.14    4:10.60  
      27.13   31.27   31.64   30.70   35.24   35.99   29.69   28.94
 13 Park, Steven                 CSUN                 4:18.34    4:10.62  
      26.20   30.21   33.50   32.78   34.47   35.05   29.66   28.75
-------------------------------------------------------------------------
 14 Thomas, Jason                UT                   4:10.01    4:10.92  
      25.65   28.97   32.28   31.02   40.03   39.32   27.07   26.58
 15 Felton, Brooks               UCSB                 4:11.30    4:10.99  
      27.01   30.54   31.13   30.37   38.05   38.33   28.69   26.87
 16 Nolan, Brent                 UCSB                 4:04.71    4:11.35  
      26.11   30.19   31.67   31.55   36.82   37.17   29.38   28.46
 17 Radcliff, Jon                UOP                  4:23.62    4:11.36  
      25.84   30.15   33.15   32.03   35.95   36.03   30.25   27.96
 18 Aydin, Emre                  UW                   4:18.86    4:12.01  
      28.18   31.66   31.58   31.20   36.92   36.22   29.18   27.07
 19 Raimondi, Chris              UOP                  4:25.61    4:16.28  
      26.45   31.08   33.20   32.40   37.71   38.26   28.57   28.61
 20 Tannehill, Kyle              Unlv                 4:08.50    4:16.90  
      26.78   31.04   30.59   30.23   39.51   39.38   29.95   29.42
 21 Ramirez, Eric                CSUN                 4:25.25    4:18.02  
      27.44   30.64   33.62   32.14   36.83   37.46   31.25   28.64
-------------------------------------------------------------------------
 22 Muse, Lee                    UOP                  4:25.08    4:18.95  
      26.41   29.98   33.53   33.42   38.02   37.88   30.15   29.56
 23 Ringdahl, Erik N             Unlv                 4:20.00    4:20.36  
      27.67   32.11   34.65   34.76   36.30   37.06   29.88   27.93
 24 Jones, Dan                   UW                   4:20.58    4:20.71  
      27.73   33.52   34.06   33.11   36.07   36.13   30.28   29.81
 26 Rodriguez, David             Unlv                 4:15.99    4:22.60  
      26.38   31.18   32.94   32.26   39.13   38.72   31.89   30.10
 27 Robinson, Curtis             Unlv                 4:16.11    4:23.00  
      27.15   32.61   34.19   33.89   36.25   37.27   31.41   30.23
 28 Rust, Nate                   CSUN                 4:32.04    4:25.75  
      27.41   31.45   34.49   34.02   39.50   40.64   29.32   28.92
 
Event 14  Men 400 Yard IM Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  2 Baier, Billy                 CSUB                 4:13.50    4:02.55  
      26.58   30.12   30.57   30.01   34.79   35.24   28.30   26.94
  3 Jones, Matt                  CSUB                 4:10.99    4:04.43  
      25.10   28.85   31.06   30.30   35.43   36.35   29.19   28.15
  4 Simas, Kyle                  CSUB                 4:20.07    4:04.89  
      25.98   28.98   31.84   31.65   35.47   36.55   27.85   26.57
  6 McAliley, Andy A          Jr Orediggers-CO        4:10.82    4:06.65  
      26.22   29.73   31.22   30.71   35.47   36.16   28.72   28.42
 25 Ladd, Cal                    CSUB                 4:32.32    4:21.98  
      25.28   28.99   31.41   32.10   39.24   41.65   31.64   31.67
 29 Lecocq, Dan D             Fr Orediggers-CO        5:35.54    5:48.78  
      34.48   41.25   45.87   46.79   52.17   53.56   38.46   36.20
 
Event 15  Women 100 Yard Butterfly Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Schwalb, Jennifer            UCSB                   55.41      55.83  
      26.11   29.72                                                
  4 Rowe, Ali                    UOP                    58.98      57.33  
      26.90   30.43                                                
  5 Okazaki, Kristin             UOP                    57.86      57.73  
      27.59   30.14                                                
  6 Bradshaw, Jessie             Unlv                   59.00      57.76  
      27.12   30.64                                                
  7 Sandback, Marina             Unlv                   57.92      57.95  
      27.08   30.87                                                
  8 Thorson, Heidi               UW                     57.73      58.30  
      26.91   31.39                                                
  9 Shasky, Alison               UOP                  1:02.75      58.64  
      27.69   30.95                                                
 10 McNamee, Lyndsay             UOP                    57.99      58.70  
      26.91   31.79                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vincent, Tiffany J           Unlv                   58.00      58.72  
      27.52   31.20                                                
 12 Cirulis, Nicole              Unlv                   59.00      58.93  
      27.15   31.78                                                
 13 Dalonzo, Lindsay             UCSB                   58.87      59.12  
      27.34   31.78                                                
 14 Cupitt, Mel                  CSUN                 1:00.26      59.22  
      28.04   31.18                                                
 15 Moeckel, Katie               UCSB                 1:00.37      59.36  
      27.37   31.99                                                
 16 Friedhoff, Caitlin           SDSU                 1:02.10      59.49  
      27.77   31.72                                                
 17 Cho, Chyna                   SJSU                   59.50      59.63  
      27.78   31.85                                                
 19 Schmed, Emily                SDSU                   58.30      59.70  
      28.13   31.57                                                
-------------------------------------------------------------------------
 20 Netzley, Stephanie           UCSB                   58.55      59.71  
      28.13   31.58                                                
 21 Matevosian, Suzie            CSUN                 1:01.06      59.84  
      28.18   31.66                                                
 21 Russenberger, Lindsey        UW                   1:00.52      59.84  
      28.18   31.66                                                
 23 Golez, Jillene               SJSU                   59.20      59.93  
      28.16   31.77                                                
 24 Nelson, Jennifer             UCSB                   59.64      59.98  
      27.77   32.21                                                
 25 Plume, Liz                   UOP                  1:01.08    1:00.05  
      28.41   31.64                                                
 26 Karoly, Stella               SDSU                   59.50    1:00.31  
      28.46   31.85                                                
 27 Taylor, Lindsay              UW                   1:03.85    1:00.33  
      28.83   31.50                                                
-------------------------------------------------------------------------
 28 Bigger, Katie                UW                   1:01.68    1:00.39  
      28.46   31.93                                                
 29 Viray, Claudette             CSUN                 1:02.64    1:00.66  
      28.92   31.74                                                
-------------------------------------------------------------------------
 30 Zenker, Stacey               UW                   1:00.85    1:00.78  
      28.03   32.75                                                
 31 Mcgrorty, Brittany           SJSU                 1:00.20    1:01.04  
      28.81   32.23                                                
 33 Martinez, Crystal            SJSU                 1:03.00    1:01.15  
      28.78   32.37                                                
 34 Collice, Mandie              SJSU                   59.80    1:01.22  
      28.88   32.34                                                
 35 DeWolf, Angela               UW                   1:01.47    1:01.35  
      28.41   32.94                                                
 36 Hoover, Jacque M             Unlv                 1:01.27    1:01.52  
      28.54   32.98                                                
 37 Avison, Shannon              UCSB                 1:01.23    1:01.64  
      28.30   33.34                                                
 39 Riney, Amanda                Unlv                 1:03.31    1:02.21  
      28.04   34.17                                                
 40 Moeckel, Jen                 UCSB                 1:02.80    1:02.26  
      29.15   33.11                                                
 43 Binek, Tamarah               SDSU                 1:02.00    1:02.99  
      29.22   33.77                                                
 44 Oniel, Heather               SDSU                 1:01.10    1:03.48  
      28.93   34.55                                                
 45 Vanegas, Wendy               CSUN                 1:04.83    1:03.55  
      28.81   34.74                                                
 46 Seanez, Sophia Y             Unlv                 1:01.50    1:04.09  
      30.12   33.97                                                
 47 Taylor, Kate                 SJSU                 1:01.00    1:04.10  
      29.58   34.52                                                
 48 Peters, Samantha             SDSU                 1:03.10    1:04.18  
      29.48   34.70                                                
 50 Bonin, Haley                 UW                   1:07.81    1:04.72  
      28.87   35.85                                                
 51 Arrow, Jennifer              SDSU                 1:05.00    1:08.79  
      32.00   36.79                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Butterfly Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  2 Burton, Loni                 CSUB                   57.45      55.93  
      25.90   30.03                                                
  3 Giguere, Merylie             CSUB                   58.52      56.98  
      27.28   29.70                                                
 18 Carter, Stephanie            CSUB                 1:01.46      59.65  
      27.17   32.48                                                
 32 Peck, Niki                   CSUB                 1:04.20    1:01.14  
      28.50   32.64                                                
 38 Lewis, Alyssa                CSUB                 1:04.31    1:01.91  
      28.83   33.08                                                
 42 Brenner, Amber               CSUB                 1:03.96    1:02.79  
      28.85   33.94                                                
 49 Fry, Megan H              Jr Orediggers-CO        1:02.81    1:04.68  
      30.30   34.38                                                
 52 Bell, Ashley                 CSUB                 1:11.29    1:10.36  
      31.95   38.41                                                
-------------------------------------------------------------------------
 54 Oliver, Tamara S          Jr Orediggers-CO        1:09.39    1:10.76  
      33.78   36.98                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Butterfly Division III
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
 41 Larson, Laura                ULV                  1:03.05    1:02.52  
      29.52   33.00                                                
 53 Gilderman, Jennifer          ULV                  1:10.00    1:10.52  
      32.53   37.99                                                
 55 Chan, Chantel                ULV                  1:12.00    1:12.85  
      33.56   39.29                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
 20 Christian, Tiger             UNATT                  51.50      51.57  
      23.85   27.72                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Butterfly Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 McLaughlin, Will             UOP                    49.98      48.21  
      22.32   25.89                                                
  2 Cary, Pat                    UCSB                   49.43      48.63  
      22.54   26.09                                                
  3 Birks, Gene                  UW                     49.30      48.65  
      22.68   25.97                                                
  4 Engle, Andrew                UT                     49.61      49.35  
      23.09   26.26                                                
  5 Gladys, Brandon              UCSB                   52.59      49.79  
      23.14   26.65                                                
  6 Bartoch, Joe                 Unlv                   49.50      50.04  
      23.52   26.52                                                
  7 Day, Michael                 Unlv                   50.00      50.05  
      23.37   26.68                                                
  8 Wright, Travis               UT                     49.71      50.33  
      23.43   26.90                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Martinez, Vince              UOP                    49.99      50.69  
      23.58   27.11                                                
 10 Alesi, Octavio               UT                     50.50      50.88  
      23.77   27.11                                                
 11 Dunn, David                  UOP                    52.17      50.91  
      23.47   27.44                                                
 12 Fogel, Ron                   UW                     50.69      50.99  
      24.23   26.76                                                
 13 Warm, Jamie                  UCSB                   52.55      51.10  
      23.61   27.49                                                
 18 Sawyer, Brian                CSUN                   52.85      51.46  
      24.26   27.20                                                
 19 Lorring, Peter               Unlv                   51.06      51.55  
      23.92   27.63                                                
 21 Byers, John L                Unlv                   52.44      51.64  
      24.33   27.31                                                
-------------------------------------------------------------------------
 24 Eriksson, Bjorn              Unlv                   51.00      51.98  
      23.79   28.19                                                
 25 Ota, Patrick                 UCSB                   51.15      52.35  
      24.09   28.26                                                
 26 Nelms, Brandon L             Unlv                   53.00      52.43  
      23.62   28.81                                                
 27 Fisher, Ben                  UCSB                   52.48      52.51  
      24.40   28.11                                                
 28 Norman, Craig                UOP                    53.91      52.68  
      24.51   28.17                                                
 30 McLaughlin, Clint            UOP                    52.16      52.84  
      24.43   28.41                                                
 31 Ochotorena, Neil             CSUN                   54.55      53.01  
 32 Duryea, Brad                 UT                     53.50      53.03  
      24.51   28.52                                                
-------------------------------------------------------------------------
 33 Wolfe, Michael               UT                     51.34      53.12  
      24.85   28.27                                                
 34 Law, Adrian P                Unlv                   53.50      53.15  
      24.99   28.16                                                
-------------------------------------------------------------------------
 35 Farnham, Adam                UT                     52.02      53.30  
      24.93   28.37                                                
 35 Bauer, Curtis                UCSB                   53.04      53.30  
      24.62   28.68                                                
 38 Martinson, Adam              Unlv                   55.00      53.47  
 39 Bleck, Aaron                 Unlv                   52.50      53.97  
      25.20   28.77                                                
 40 Hanson, Erik                 UCSB                   53.87      54.03  
      25.10   28.93                                                
 42 Fulton, Josh                 UT                     49.99      54.21  
      24.59   29.62                                                
 43 Culberson, Eric J            Unlv                   54.50      55.00  
      25.46   29.54                                                
 47 Burnham, Steve               UW                     56.64      56.22  
      25.88   30.34                                                
 48 Emmel, Matt                  CSUN                 1:02.11      57.28  
      26.93   30.35                                                
 50 Wary, Chris                  UT                     54.87    1:01.03  
 
Event 16  Men 100 Yard Butterfly Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
 14 Dawson, Seth                 CSUB                   51.68      51.11  
      24.28   26.83                                                
 15 Trujillo, Mike               CSUB                   51.75      51.19  
      23.56   27.63                                                
 16 Zemier, Karol                CSUB                   52.89      51.32  
      23.78   27.54                                                
 17 Berry, Brian                 CSUB                   53.62      51.35  
      23.85   27.50                                                
 22 Soho, Mark                   CSUB                   52.89      51.85  
      23.68   28.17                                                
 23 Kummer, Travis R          Jr Orediggers-CO          52.29      51.88  
      23.87   28.01                                                
 29 Chaves, Quinlan              CSUB                   55.17      52.77  
 37 Harrison, Scott S         Jr Orediggers-CO          54.50      53.31  
      25.07   28.24                                                
-------------------------------------------------------------------------
 41 Sclafani, Gabe               CSUB                   56.09      54.19  
 46 Robertson, Jackson C      So Orediggers-CO          55.57      56.13  
 49 Casias, Tim W             Sr Orediggers-CO          59.84    1:00.07  
      28.00   32.07                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Butterfly Division III
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
 44 Carvitto, Jared              ULV                    54.50      55.71  
      25.88   29.83                                                
 45 Heinen, Casey                ULV                    56.11      55.80  
 
Event 17  Women 200 Yard Freestyle Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Radecke, Jen                 UOP                  1:50.91    1:51.03  
      27.20   28.51   27.69   27.63                                
  3 Lehnertz, Tamara             UW                   1:53.08    1:54.11  
      26.61   29.26   29.22   29.02                                
  4 Peterson, Kristen            UOP                  1:53.85    1:54.42  
      25.84   28.07   30.02   30.49                                
  5 Nettenstrom, Kari            Unlv                 1:53.50    1:55.37  
      27.02   29.24   29.61   29.50                                
  6 Covey, Lisa                  SJSU                 1:54.10    1:55.54  
      26.85   29.02   29.46   30.21                                
  7 Browning, Lauren A           Unlv                 1:55.00    1:55.66  
      27.30   30.05   29.04   29.27                                
  8 Logan, Melissa               SJSU                 1:52.90    1:56.13  
      27.08   28.80   30.10   30.15                                
  9 Piggott, Morgan              SJSU                 1:54.80    1:56.14  
      27.19   28.88   29.97   30.10                                
-------------------------------------------------------------------------
 10 Bradshaw, Casey              UCSB                 1:57.52    1:56.35  
      26.91   29.29   30.01   30.14                                
 11 McDonald, Laura              UOP                  1:58.60    1:56.43  
      27.69   29.55   29.53   29.66                                
 12 Love, Lindsay                CSUN                 1:56.70    1:56.51  
      27.41   29.52   29.91   29.67                                
 13 Jukic, Sanda                 CSUN                 2:01.31    1:56.54  
      26.42   29.58   30.00   30.54                                
 14 Hunt-Higgins, Megan          Unlv                 1:55.61    1:56.60  
      27.07   29.33   30.12   30.08                                
 15 Netzley, Stephanie           UCSB                 1:54.91    1:56.89  
      27.42   29.33   30.00   30.14                                
 16 Friedhoff, Caitlin           SDSU                 1:55.60    1:57.02  
      27.61   29.02   30.17   30.22                                
 17 Parker, Emily                SDSU                 1:54.90    1:57.05  
      27.78   28.96   29.91   30.40                                
-------------------------------------------------------------------------
 18 Gutierrez, Sarah             UOP                  1:59.85    1:57.11  
      27.59   29.33   29.96   30.23                                
 19 Bigger, Katie                UW                   1:56.96    1:57.38  
      28.13   30.02   29.85   29.38                                
 20 Zick, Alison                 Unlv                 1:55.01    1:57.72  
      27.44   29.73   30.18   30.37                                
 21 Mcgrorty, Brittany           SJSU                 1:56.00    1:58.15  
      28.06   29.54   30.13   30.42                                
 21 Eller, Allison               UCSB                 1:59.60    1:58.15  
      27.71   29.81   30.18   30.45                                
 23 Wronn, Katie M               Unlv                 1:55.01    1:58.26  
      26.89   29.51   31.21   30.65                                
 24 Neff, Jenna                  Unlv                 1:59.35    1:58.38  
      28.20   30.12   30.41   29.65                                
 25 Hansen, Holly                UW                   2:00.56    1:59.60  
      28.27   30.10   30.40   30.83                                
-------------------------------------------------------------------------
 26 Zenker, Stacey               UW                   1:57.64    1:59.77  
      27.90   29.74   30.40   31.73                                
 28 Spillman, Sarah              UCSB                 1:58.91    2:00.50  
      28.02   30.42   31.10   30.96                                
-------------------------------------------------------------------------
 29 Bean, Mallory                SJSU                 1:59.20    2:00.56  
      28.11   30.26   30.70   31.49                                
 30 Moeckel, Jen                 UCSB                 1:59.96    2:00.77  
      28.36   30.36   31.01   31.04                                
 32 Chambers, Stephanie          SDSU                 1:58.90    2:00.95  
      27.75   30.34   31.36   31.50                                
 34 Smith, Paige                 UCSB                 1:58.63    2:01.52  
      28.10   30.34   31.21   31.87                                
 35 Conte, Adrienne              SDSU                 1:59.70    2:01.57  
      28.40   30.61   31.29   31.27                                
 36 Carr, Amanda                 SJSU                 1:58.00    2:02.30  
      29.15   30.75   31.18   31.22                                
 38 Cremidas, Sara               CSUN                 2:04.75    2:03.99  
      28.66   31.02   32.22   32.09                                
 38 Murad, Emily                 UCSB                 2:03.10    2:03.99  
      29.15   31.36   31.72   31.76                                
 40 Bricker, Natalie             SDSU                 2:01.30    2:04.29  
      28.83   31.36   32.06   32.04                                
 41 Murad, Abby                  UCSB                 2:03.20    2:04.46  
      28.90   31.10   31.98   32.48                                
 42 Hunhoff, Ashley              CSUN                 2:09.41    2:04.85  
      28.38   32.51   32.85   31.11                                
 45 Mapp, Lorean                 CSUN                 2:08.24    2:06.89  
      29.05   30.42   32.90   34.52                                
 46 Rohner, Megan                Unlv                 2:08.45    2:07.25  
      29.57   32.35   32.78   32.55                                
 47 Carson, Audrey               Unlv                 2:03.00    2:07.77  
      29.62   31.80   33.09   33.26                                
 48 Murray, Jessica              CSUN                 2:05.22    2:08.69  
      29.45   32.53   33.25   33.46                                
 49 Dukes, Katie                 SJSU                 2:04.00    2:10.89  
      28.97   32.55   34.90   34.47                                
 52 Denaro, Rachelle             SDSU                 2:09.00    2:12.73  
      28.91   33.12   35.22   35.48                                
 -- Moirao, Jackie               UOP                  1:59.99         DQ  
      27.68   29.95   41.27                                        
 
Event 17  Women 200 Yard Freestyle Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  2 Burton, Loni                 CSUB                 1:54.21    1:51.09  
      27.08   28.81   28.01   27.19                                
 27 Craft, Erin                  CSUB                 1:59.45    1:59.82  
      28.13   30.41   30.93   30.35                                
 31 Lori, Mattingly              CSUB                 2:04.30    2:00.87  
      28.06   30.71   31.48   30.62                                
 33 Gray, Kendra                 CSUB                 2:05.11    2:01.17  
      27.86   30.91   32.15   30.25                                
 37 Gregory, Donna               CSUB                 2:05.81    2:03.90  
      28.43   31.58   32.36   31.53                                
 43 Keogh, Emma                  CSUB                 2:08.61    2:05.32  
      28.94   31.36   32.21   32.81                                
 44 Walters, Leah                CSUB                 2:05.36    2:06.01  
      30.03   32.11   32.60   31.27                                
 50 Muldoon, Jane C           Fr Orediggers-CO        2:08.74    2:11.36  
      29.05   33.04   33.91   35.36                                
-------------------------------------------------------------------------
 51 Tudor, Sarah E            Fr Orediggers-CO        2:10.42    2:11.57  
      29.65   32.94   34.43   34.55                                
 53 Schnieder, Laura             CSUB                 2:17.13    2:12.97  
      29.66   32.43   35.48   35.40                                
 55 Stefonik, Caryn J         Fr Orediggers-CO        2:12.20    2:21.96  
      31.28   35.92   38.25   36.51                                
 
Event 17  Women 200 Yard Freestyle Division III
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
 54 Watkins, Katie               ULV                  2:31.00    2:19.98  
      32.97   35.88   36.15   34.98                                
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Marais, Carl                 UW                   1:39.70    1:37.24  
      22.15   24.52   25.20   25.37                                
  2 Thomas, Jason                UT                   1:40.19    1:41.05  
      24.22   25.78   25.35   25.70                                
  4 Gustafson, Tyler             UT                   1:38.33    1:41.69  
      23.41   25.49   26.45   26.34                                
  5 Dame, Robbie                 UCSB                 1:44.96    1:41.84  
      24.13   25.72   25.68   26.31                                
  6 Phillips, Devin              Unlv                 1:41.93    1:41.91  
      23.80   25.78   26.40   25.93                                
  8 Porteous, Garrett            UCSB                 1:43.87    1:42.26  
      24.82   26.14   26.01   25.29                                
  9 Russell, JP                  UOP                  1:42.46    1:42.59  
      23.98   25.98   26.45   26.18                                
 11 Boswell, Brad                UT                   1:40.89    1:42.88  
      24.44   26.42   26.55   25.47                                
-------------------------------------------------------------------------
 13 Goldberg, Bryan              UT                   1:38.50    1:42.93  
      23.48   25.71   26.77   26.97                                
 14 Kritzinger, Grant            UW                   1:43.61    1:43.23  
      23.60   26.00   26.25   27.38                                
 15 Lowdermilk, Casey            UOP                  1:44.07    1:43.39  
      24.18   26.49   26.56   26.16                                
 16 Fogel, Ron                   UW                   1:48.07    1:43.56  
      24.74   26.21   26.63   25.98                                
 17 Holmberg, Henry              UW                   1:43.48    1:43.83  
      23.87   25.71   26.92   27.33                                
 18 Hardy, Jason                 UCSB                 1:45.56    1:43.94  
      24.29   26.48   26.70   26.47                                
 19 Peck, Myles                  UCSB                 1:43.88    1:44.16  
      24.43   26.16   26.70   26.87                                
 20 Herlihy, Edmund              UOP                  1:48.17    1:44.36  
      24.45   26.44   26.95   26.52                                
-------------------------------------------------------------------------
 21 Baker, Brent                 UW                   1:48.61    1:44.88  
      23.79   26.70   27.20   27.19                                
 22 Hurst, Grant                 UCSB                 1:39.41    1:45.12  
      24.51   26.28   26.72   27.61                                
 23 Lindberg, Scott              UCSB                 1:44.63    1:45.17  
      24.26   25.69   26.80   28.42                                
 24 Lamar, Brian                 UOP                  1:47.31    1:45.26  
      24.78   26.45   27.02   27.01                                
 26 Pittenger, John H            Unlv                 1:45.00    1:45.28  
      24.12   26.52   27.20   27.44                                
 27 Grunert, Brett               CSUN                 1:48.76    1:45.29  
      24.52   26.25   26.82   27.70                                
 30 King, Nick                   UW                   1:46.21    1:45.99  
      25.68   25.21   26.99   28.11                                
 31 McCallum, Will               UW                   1:46.20    1:46.09  
      24.70   27.05   27.31   27.03                                
-------------------------------------------------------------------------
 32 Allen, John                  UCSB                 1:45.52    1:46.39  
      24.57   26.95   27.83   27.04                                
 33 Ferguson, Andy               CSUN                 1:47.32    1:46.46  
      24.24   26.66   27.26   28.30                                
-------------------------------------------------------------------------
 34 Morton, Matt                 Unlv                 1:45.00    1:46.55  
      25.00   26.75   27.58   27.22                                
 35 Goodrich, Kyle B             Unlv                 1:45.50    1:46.78  
      24.52   26.88   27.90   27.48                                
 36 Farnham, Adam                UT                   1:44.03    1:47.01  
      24.94   26.85   27.56   27.66                                
 38 Edwards, Mason               UCSB                 1:47.52    1:47.40  
      24.12   26.58   27.58   29.12                                
 39 Blyth, Piers                 UW                   1:48.26    1:47.56  
      24.98   27.42   28.07   27.09                                
 40 Sauret, Mike                 CSUN                 1:51.07    1:48.39  
      24.84   27.14   28.29   28.12                                
 42 Hart, Jeff                   CSUN                 1:50.67    1:48.96  
      25.35   26.62   27.74   29.25                                
 43 Aydin, Emre                  UW                   1:52.61    1:49.08  
      25.70   28.08   28.16   27.14                                
 44 Bauer, Curtis                UCSB                 1:44.33    1:49.23  
      24.62   27.57   28.48   28.56                                
 45 Skora, Andy                  UOP                  1:45.82    1:50.55  
      24.40   26.47   28.52   31.16                                
 48 Boitano, Andrew              CSUN                 1:49.66    1:50.86  
      24.68   26.99   29.35   29.84                                
 51 Meyer, George                CSUN                 2:00.61    1:53.94  
      26.33   28.98   29.59   29.04                                
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  3 Gegotek, Piotr               CSUB                 1:41.75    1:41.66  
      23.71   25.61   26.23   26.11                                
  7 Simas, Kyle                  CSUB                 1:44.84    1:42.17  
      24.17   26.07   26.23   25.70                                
 10 Baier, Billy                 CSUB                 1:46.12    1:42.77  
      24.83   26.48   25.76   25.70                                
 12 Wickham, Avery               CSUB                 1:49.28    1:42.89  
      24.06   25.27   26.16   27.40                                
 25 Rhue, Zach                   CSUB                 1:47.28    1:45.27  
      24.64   27.13   26.42   27.08                                
 28 McAliley, Andy A          Jr Orediggers-CO        1:47.61    1:45.60  
      24.30   26.45   27.34   27.51                                
 29 Zemier, Filip                CSUB                 1:49.02    1:45.69  
      24.57   26.47   27.05   27.60                                
 37 Torbeck, Chris               CSUB                 1:50.29    1:47.13  
      25.22   27.14   27.50   27.27                                
-------------------------------------------------------------------------
 41 Harrison, Scott S         Jr Orediggers-CO        1:50.40    1:48.60  
      26.16   27.91   27.36   27.17                                
 46 Hamm, Dillon D            So Orediggers-CO        1:50.22    1:50.65  
      24.75   26.99   28.35   30.56                                
 49 Dean, Erik C              Sr Orediggers-CO        1:51.20    1:51.57  
      25.32   27.84   28.76   29.65                                
 50 Gulsvig, Mike L           Fr Orediggers-CO        1:58.26    1:53.76  
      25.74   28.84   30.17   29.01                                
 53 Miller, Ryan C            Jr Orediggers-CO        1:54.26    1:55.61  
      25.82   29.41   30.08   30.30                                
 54 Hammer, Brent A           So Orediggers-CO        1:55.45    1:55.91  
      26.65   28.93   29.65   30.68                                
 56 Casias, Tim W             Sr Orediggers-CO        1:57.72    2:00.43  
      27.70   30.53   31.22   30.98                                
 57 Schawe, Skyler L          Fr Orediggers-CO        2:06.41    2:02.92  
      27.59   30.75   32.17   32.41                                
-------------------------------------------------------------------------
 59 Monson, Alex              Jr Orediggers-CO        2:21.12    2:06.63  
      28.17   31.04   33.02   34.40                                
 61 Siedler, Nate A           Fr Orediggers-CO        2:17.73    2:12.05  
      30.54   34.16   33.87   33.48                                
 62 Lecocq, Dan D             Fr Orediggers-CO        2:18.06    2:18.02  
      31.38   34.88   36.60   35.16                                
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle Division III
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
 46 Haas, Justin                 ULV                  1:51.00    1:50.65  
      25.92   28.00   28.48   28.25                                
 52 McPartland, Andrew           ULV                  1:58.00    1:55.24  
      25.78   29.24   30.10   30.12                                
 55 Jensen, Bob                  ULV                  1:59.00    2:00.42  
      27.40   29.44   32.00   31.58                                
 58 Hernandez, Anthony           ULV                  1:58.00    2:03.11  
      27.30   30.54   32.41   32.86                                
 60 Hernandez, Will              ULV                  2:03.00    2:07.64  
      28.84   30.64   34.19   33.97                                
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Jardine, Ziada               UOP                  1:03.52    1:02.90  
      29.49   33.41                                                
  2 Cook, Jennifer               UCSB                 1:05.20    1:05.59  
      30.54   35.05                                                
  4 Spadinger, Erin              UW                   1:06.38    1:06.66  
      31.45   35.21                                                
  5 Adams, Alli                  SJSU                 1:07.20    1:06.67  
      31.62   35.05                                                
  6 Loehr, Kellyn                UOP                  1:07.02    1:06.72  
      31.16   35.56                                                
  7 Johnson, Robyn               CSUN                 1:07.29    1:06.74  
      31.98   34.76                                                
  8 Russenberger, Lindsey        UW                   1:06.34    1:07.05  
      31.35   35.70                                                
  9 Dana, Parisa                 UCSB                 1:08.60    1:07.14  
      31.41   35.73                                                
-------------------------------------------------------------------------
 10 Hill, Rachel                 SJSU                 1:07.00    1:07.52  
      32.10   35.42                                                
 11 Banks, Melissa               UOP                  1:07.33    1:07.66  
      32.31   35.35                                                
 12 Sullivan, Keri               UOP                  1:08.53    1:08.08  
      31.95   36.13                                                
 13 Halloran, Annette            SJSU                 1:09.50    1:08.64  
      32.17   36.47                                                
 14 Wong, Pam                    UCSB                 1:07.75    1:09.14  
      32.04   37.10                                                
 15 Belisle, Amy                 UCSB                 1:09.32    1:09.25  
      32.83   36.42                                                
 16 Settlage, Shelbi             UW                   1:11.41    1:09.29  
      32.50   36.79                                                
 17 Arrow, Jennifer              SDSU                 1:07.70    1:09.38  
      33.31   36.07                                                
-------------------------------------------------------------------------
 18 Hnyda, Lindsay               SDSU                 1:08.70    1:09.55  
      32.88   36.67                                                
 19 Babin, Julie E               Unlv                 1:08.50    1:09.58  
      33.12   36.46                                                
 20 Martinez, Crystal            SJSU                 1:11.10    1:09.82  
      33.23   36.59                                                
 21 Daltorio, Diana              CSUN                 1:10.46    1:09.99  
      33.54   36.45                                                
 22 Gutierrez, Kelly             Unlv                 1:09.50    1:10.10  
      32.87   37.23                                                
 23 Davis, Sarah                 SDSU                 1:10.50    1:10.41  
      33.67   36.74                                                
 25 Collice, Mandie              SJSU                 1:09.00    1:10.67  
      33.87   36.80                                                
 26 Freitag, Sarah               CSUN                 1:12.90    1:11.39  
      34.50   36.89                                                
-------------------------------------------------------------------------
 27 DeWolf, Angela               UW                   1:12.34    1:11.68  
      33.60   38.08                                                
 28 Busch, Mandee                Unlv                 1:12.31    1:11.72  
      34.29   37.43                                                
-------------------------------------------------------------------------
 29 Murray, Jessica              CSUN                 1:14.27    1:12.98  
      34.64   38.34                                                
 31 Green, Nicole                SJSU                 1:11.80    1:13.49  
      34.97   38.52                                                
 32 Bricker, Natalie             SDSU                 1:11.50    1:14.79  
      34.87   39.92                                                
 35 Wilcox, Natasha              Unlv                 1:14.50    1:19.18  
      37.64   41.54                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  3 Woodward, Tina               CSUB                 1:07.68    1:06.25  
      31.63   34.62                                                
 24 Rainguet, Renee M         Fr Orediggers-CO        1:10.36    1:10.48  
      33.14   37.34                                                
 30 Gray, Kendra                 CSUB                 1:14.00    1:13.32  
      34.80   38.52                                                
 33 Dooley, Devon                CSUB                 1:18.48    1:14.85  
      35.51   39.34                                                
 36 Rhoades, Kelly L          Sr Orediggers-CO        1:21.00    1:21.91  
      38.62   43.29                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke Division III
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
 34 Jones, Jenny                 ULV                  1:19.00    1:17.08  
      36.81   40.27                                                
 37 Avino, Jessico               ULV                  1:23.00    1:27.14  
      40.73   46.41                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
 17 Knoff, Kyle                  UNATT                1:02.18    1:00.31  
      28.59   31.72                                                
 30 Lightfoot, Mike              UNATT                1:03.69    1:03.27  
      29.62   33.65                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Usher, Scott                 UW                     56.11      54.24  
      25.92   28.32                                                
  2 Adams, Patrick               Unlv                   56.50      57.12  
      26.63   30.49                                                
  3 Dunn, David                  UOP                    59.89      57.98  
      27.62   30.36                                                
  5 Ogata, Derek                 UCSB                   58.53      58.24  
      27.41   30.83                                                
  6 Nilsson, Blake               UCSB                   59.27      58.45  
      27.28   31.17                                                
  7 Huston, Kiel                 UT                     56.90      58.72  
      27.66   31.06                                                
  8 Robinson, Curtis             Unlv                   58.90      58.85  
      28.17   30.68                                                
  9 Norman, Craig                UOP                    58.71      58.98  
      27.93   31.05                                                
-------------------------------------------------------------------------
 10 Eriksson, Bjorn              Unlv                   56.40      59.08  
      27.68   31.40                                                
 11 Park, Steven                 CSUN                   59.73      59.12  
      28.02   31.10                                                
 12 Dunn, Tom                    UOP                    59.92      59.29  
      28.30   30.99                                                
 13 Baer, Scott                  UCSB                   58.92      59.40  
      27.94   31.46                                                
 14 Bosnyak, Tamas               Unlv                   58.50      59.46  
      28.07   31.39                                                
 15 Degeus, David                Unlv                   58.93      59.57  
      28.22   31.35                                                
 16 Frank, Charles               CSUN                 1:03.32      59.88  
      28.22   31.66                                                
 19 Soares, Jake                 UOP                  1:01.11    1:00.52  
      28.32   32.20                                                
-------------------------------------------------------------------------
 20 Egmar, Magnus                Unlv                 1:01.35    1:00.75  
      28.81   31.94                                                
 21 McCallum, Will               UW                   1:00.53    1:00.79  
      28.38   32.41                                                
 24 Jones, Dan                   UW                   1:01.78    1:01.07  
      28.78   32.29                                                
 25 Leelachat, Dan               UCSB                 1:02.05    1:01.27  
      29.19   32.08                                                
 26 Duryea, Brad                 UT                     58.07    1:01.28  
      27.99   33.29                                                
 27 Ringdahl, Erik N             Unlv                   59.90    1:01.50  
      29.03   32.47                                                
 28 Gustafson, Tyler             UT                     59.90    1:01.95  
      29.29   32.66                                                
 35 Baik, Stan                   CSUN                 1:06.67    1:05.22  
      30.96   34.26                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  4 Kummer, Travis R          Jr Orediggers-CO          58.74      58.14  
      27.09   31.05                                                
 18 Whitaker, TJ                 CSUB                 1:02.31    1:00.42  
      28.41   32.01                                                
 22 Crawford, Carl               CSUB                 1:00.17    1:00.95  
      28.48   32.47                                                
 23 Trujillo, Mike               CSUB                 1:03.80    1:01.03  
      27.96   33.07                                                
 31 Janney, Will R            So Orediggers-CO        1:02.26    1:04.14  
      29.43   34.71                                                
 32 Dean, Erik C              Sr Orediggers-CO        1:04.72    1:04.38  
      30.55   33.83                                                
 33 Hamm, Dillon D            So Orediggers-CO        1:08.23    1:04.98  
      30.65   34.33                                                
 36 Gulsvig, Mike L           Fr Orediggers-CO        1:06.15    1:06.75  
      30.91   35.84                                                
-------------------------------------------------------------------------
 37 Siedler, Nate A           Fr Orediggers-CO        1:11.01    1:07.73  
      31.98   35.75                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke Division III
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
 29 Carvitto, Jared              ULV                  1:01.55    1:02.41  
      29.79   32.62                                                
 34 Heinen, Casey                ULV                  1:08.00    1:05.03  
      30.70   34.33                                                
 
Event 21  Women 100 Yard Backstroke Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Dalonzo, Lindsay             UCSB                   58.10      57.58  
      27.70   29.88                                                
  2 Taylor, Danielle             UCSB                   59.25      57.84  
      28.02   29.82                                                
  3 Shasky, Alison               UOP                  1:00.52      57.86  
      28.41   29.45                                                
  4 Lella, Alana                 SJSU                   57.00      57.87  
      28.14   29.73                                                
  5 Vrieze, Ashley               SJSU                   57.60      58.62  
      28.23   30.39                                                
  6 Piggott, Morgan              SJSU                   58.50      58.92  
      29.19   29.73                                                
  7 Vincent, Tiffany J           Unlv                   58.50      58.94  
      28.65   30.29                                                
  8 Burrill, Katy                UOP                    58.98      59.47  
      28.50   30.97                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moeckel, Katie               UCSB                 1:00.49      59.58  
      29.13   30.45                                                
 10 Leyes, Rachel                UW                   1:00.61    1:00.07  
      29.09   30.98                                                
 11 Kulka, Jennifer              CSUN                 1:02.02    1:00.31  
      29.13   31.18                                                
 12 Thorson, Heidi               UW                   1:00.86    1:00.35  
      29.07   31.28                                                
 14 Beard, Lauren                UW                   1:01.54    1:00.71  
      30.11   30.60                                                
 15 Inai, Liz                    UOP                  1:01.53    1:01.07  
      30.16   30.91                                                
 16 Walker, Amber                Unlv                 1:01.38    1:01.10  
      30.20   30.90                                                
 18 Smith, Katie                 SDSU                 1:01.50    1:01.32  
      29.74   31.58                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Peters, Samantha             SDSU                 1:01.40    1:01.64  
      29.67   31.97                                                
 20 Hunt-Higgins, Megan          Unlv                 1:01.79    1:02.44  
      30.20   32.24                                                
 21 Wilson, Bobbie               UCSB                 1:02.25    1:02.61  
      30.86   31.75                                                
 22 Conte, Adrienne              SDSU                 1:02.20    1:03.69  
      31.14   32.55                                                
 24 Dingler, Kristin             UCSB                 1:03.60    1:05.11  
      31.14   33.97                                                
 26 Kotby, Kenzie                UW                   1:07.61    1:06.43  
      32.36   34.07                                                
 28 Vanegas, Wendy               CSUN                 1:08.57    1:06.62  
      32.37   34.25                                                
 30 Oniel, Heather               SDSU                 1:06.90    1:07.85  
      32.95   34.90                                                
-------------------------------------------------------------------------
 31 Denaro, Rachelle             SDSU                 1:06.00    1:08.63  
      32.66   35.97                                                
 
Event 21  Women 100 Yard Backstroke Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
 13 Craft, Erin                  CSUB                 1:00.80    1:00.69  
      29.80   30.89                                                
 17 Heath, Kristen               CSUB                 1:04.19    1:01.13  
      29.79   31.34                                                
 23 Jackson, Leslie              CSUB                 1:04.57    1:03.73  
      30.80   32.93                                                
 25 Eckart, Casey                CSUB                 1:06.83    1:05.52  
      31.80   33.72                                                
 29 Muldoon, Jane C           Fr Orediggers-CO        1:05.87    1:07.50  
      32.42   35.08                                                
 32 Oliver, Tamara S          Jr Orediggers-CO        1:10.39    1:09.42  
      34.48   34.94                                                
 33 Stefonik, Caryn J         Fr Orediggers-CO        1:13.81    1:12.77  
      34.88   37.89                                                
 34 Rhoades, Kelly L          Sr Orediggers-CO        1:13.82    1:21.80  
      39.35   42.45                                                
 
Event 21  Women 100 Yard Backstroke Division III
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
 27 Loeffler, Lynea              ULV                  1:05.55    1:06.51  
      32.44   34.07                                                
 
Event 22  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  2 Christian, Tiger             UNATT                  50.50      51.19  
      25.29   25.90                                                
 23 McClure, Justin              UNATT                  54.23      53.48  
      25.92   27.56                                                
 
Event 22  Men 100 Yard Backstroke Division I
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Marais, Carl                 UW                     50.71      51.02  
      24.95   26.07                                                
  3 Ota, Patrick                 UCSB                   50.45      51.36  
      24.79   26.57                                                
  4 Boswell, Brad                UT                     51.48      51.56  
      25.36   26.20                                                
  7 Betlej, Wojciech             UOP                    51.99      51.86  
      25.23   26.63                                                
  8 Day, Michael                 Unlv                   53.97      52.16  
      25.44   26.72                                                
  9 Serrano, Ivan                UOP                    52.71      52.18  
      25.31   26.87                                                
 10 Martinson, Adam              Unlv                   51.50      52.20  
      25.62   26.58                                                
 10 Engle, Andrew                UT                     51.99      52.20  
      24.91   27.29                                                
-------------------------------------------------------------------------
 12 Fulton, Josh                 UT                     50.26      52.23  
      25.22   27.01                                                
 13 Beaton, Adam                 CSUN                   54.67      52.36  
      25.43   26.93                                                
 14 Wolfe, Michael               UT                     50.73      52.39  
      25.67   26.72                                                
 15 Blyth, Piers                 UW                     54.30      52.57  
      25.54   27.03                                                
 16 Phillips, Devin              Unlv                   52.09      52.59  
      26.39   26.20                                                
 17 Radcliff, Jon                UOP                    53.45      52.63  
      25.24   27.39                                                
 19 Yamamoto, Kenny              UOP                    53.78      52.76  
      25.74   27.02                                                
 20 Formby, Doug                 UCSB                   55.31      52.86  
      25.40   27.46                                                
-------------------------------------------------------------------------
 21 Wright, Travis               UT                     51.61      52.93  
      25.89   27.04                                                
 22 Nelms, Brandon L             Unlv                   52.21      53.24  
      26.31   26.93                                                
 24 Goldberg, Bryan              UT                     51.88      53.52  
      26.45   27.07                                                
 26 Tannehill, Kyle              Unlv                   54.26      53.59  
      26.33   27.26                                                
 27 Grunert, Brett               CSUN                   57.66      53.70  
      26.06   27.64                                                
 28 Fisher, Ben                  UCSB                   53.78      54.20  
      26.01   28.19                                                
 29 Law, Adrian P                Unlv                   53.06      54.58  
      26.74   27.84                                                
 30 Warm, Jamie                  UCSB                   53.62      54.87  
      26.42   28.45                                                
-------------------------------------------------------------------------
 31 King, Sam                    UW                     56.23      54.96  
      27.15   27.81                                                
 32 Raimondi, Chris              UOP                    54.34      55.52  
      26.57   28.95                                                
-------------------------------------------------------------------------
 34 Lorring, Peter               Unlv                   51.74      56.24  
      27.22   29.02                                                
 35 Bleck, Aaron                 Unlv                   52.80      56.27  
      27.17   29.10                                                
 36 Perica, Bryce                UW                     56.39      56.66  
      27.35   29.31                                                
 37 Hanson, Erik                 UCSB                   55.52      57.09  
      27.80   29.29                                                
 38 Wary, Chris                  UT                     53.85      58.29  
      28.55   29.74                                                
 39 Alesi, Octavio               UT                     53.00      58.40  
      28.37   30.03                                                
 47 Kritzinger, Grant            UW                     55.33    1:07.25  
      33.50   33.75                                                
 
Event 22  Men 100 Yard Backstroke Division II
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  5 Zemier, Karol                CSUB                   52.56      51.67  
      25.24   26.43                                                
  6 Jones, Matt                  CSUB                   51.90      51.78  
      25.20   26.58                                                
 18 Dawson, Seth                 CSUB                   53.12      52.69  
      25.86   26.83                                                
 25 Rhue, Zach                   CSUB                   55.50      53.55  
      26.22   27.33                                                
 33 Ladd, Cal                    CSUB                   57.38      55.79  
      26.81   28.98                                                
 40 Hammer, Brent A           So Orediggers-CO        1:00.82      58.82  
      28.45   30.37                                                
 41 Janney, Will R            So Orediggers-CO          58.12      58.97  
      27.81   31.16                                                
 42 Robertson, Jackson C      So Orediggers-CO        1:00.82    1:00.31  
      29.15   31.16                                                
-------------------------------------------------------------------------
 43 Miller, Ryan C            Jr Orediggers-CO        1:06.10    1:02.72  
      30.47   32.25                                                
 44 Schawe, Skyler L          Fr Orediggers-CO        1:03.90    1:02.79  
      30.82   31.97                                                
 45 Monson, Alex              Jr Orediggers-CO        1:03.84    1:03.51  
      30.77   32.74                                                
 
Event 22  Men 100 Yard Backstroke Division III
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
 46 Nasant, Matt                 ULV                  1:06.00    1:06.58  
      32.43   34.15                                                
 48 Cox, Duncan                  ULV                  1:04.00    1:08.24  
      31.33   36.91                                                

Official Online Store

This week on sale:

    Tennessee Auction

    BID NOW! >>