Men's Swimming Home
Tennessee Sports
Buy Tickets Tenn Fund
ALERT
BUTCH JONES NAMED VOLS' NEW FOOTBALL COACH. CLICK HERE FOR FULL STORY »


Recap

Licensed to BSC - Indiana University             Hy-Tek's Meet Manager 1/7/2005
                        IU Men vs. Tennessee - 1/7/2005                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University  'A'                                NT    1:31.32   11  
     1) Hesen, Ben FR                   2) Swander, Kevin JR              
     3) Halasz, Murph SR                4) Russell, Colin SO              
       11.83    23.39    34.56    48.64    58.46  1:10.94  1:20.64  1:31.32
  2 University of Tennessee  'A'                           NT    1:32.44    4  
     1) Fulton, Josh                    2) Huston, Kiel                   
     3) Engle, Andrew                   4) Duryea, Bradley                
       11.59    23.54    35.37    49.77    59.71  1:11.84  1:21.60  1:32.44
  3 Indiana University  'C'                                NT    1:37.34    2  
     1) Madison, Niles SR               2) Baldwin, Hank SO               
     3) Ossakow, Drew SO                4) Ellsworth, Brian SR            
       12.82    25.62    37.14    51.92  1:02.31  1:15.60  1:25.95  1:37.34
 -- Indiana University  'B'                                NT         DQ  
     1) Jones, Mike JR                  2) Clavier, Thomas JR             
     3) Tanner, Scott SO                4) Ruth, Kyle SO                  
       12.09    24.58    35.59    49.95  1:00.28  1:12.46  1:21.77       DQ
 
Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fesenko, Sergiy           JR Indiana                   NT    9:16.59    9  
       25.62    53.32  1:21.11  1:49.40  2:17.51  2:44.93  3:12.67  3:40.51
     4:08.51  4:36.76  5:04.99  5:33.05  6:01.07  6:28.78  6:57.02  7:24.85
     7:53.26  8:21.32  8:49.36  9:16.59                                    
  2 Thomas, Jason                TENN                      NT    9:28.24    4  
       25.91    53.90  1:21.94  1:50.09  2:18.35  2:46.48  3:14.72  3:43.12
     4:11.75  4:40.53  5:09.30  5:38.27  6:07.00  6:36.03  7:04.55  7:32.93
     8:01.58  8:30.42  8:59.65  9:28.24                                    
  3 Bryant, Richard           SR Indiana                   NT    9:40.95    3  
       25.77    53.91  1:22.30  1:50.79  2:19.23  2:47.49  3:16.41  3:45.43
     4:14.58  4:44.09  5:13.44  5:42.83  6:12.17  6:41.77  7:11.02  7:40.59
     8:10.13  8:40.45  9:10.92  9:40.95                                    
  4 Franklin, Chris              TENN                      NT    9:56.24    2  
       26.42    55.10  1:24.40  1:54.24  2:23.76  2:53.62  3:23.68  3:54.09
     4:23.87  4:54.04  5:24.44  5:54.73  6:25.20  6:55.72  7:26.31  7:56.89
     8:27.24  8:57.45  9:27.33  9:56.24                                    
 -- Brunfeldt, Alex           FR Indiana                   NT   X9:19.98  
       25.45    52.98  1:20.90  1:49.20  2:17.23  2:45.29  3:13.09  3:41.23
     4:09.65  4:38.21  5:06.66  5:34.85  6:03.04  6:31.62  7:00.12  7:28.55
     7:56.91  8:25.20  8:53.30  9:19.98                                    
 -- McNeill, Ryan             SO Indiana                   NT   X9:39.65  
       26.42    54.56  1:23.02  1:51.71  2:20.43  2:49.25  3:18.01  3:47.03
     4:16.25  4:45.40  5:14.55  5:43.81  6:12.98  6:42.48  7:11.99  7:41.57
     8:11.29  8:41.17  9:10.66  9:39.65                                    
 -- Sigfusson, Paul           SO Indiana                   NT   X9:51.07  
       26.56    55.95  1:25.52  1:55.21  2:24.77  2:54.39  3:24.04  3:53.73
     4:23.45  4:53.26  5:23.16  5:52.99  6:22.50  6:52.43  7:22.11  7:51.90
     8:21.98  8:51.82  9:21.86  9:51.07                                    
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, Colin            SO Indiana                   NT    1:39.54    9  
       23.89    49.01  1:14.11  1:39.54                                    
  2 Goldberg, Bryan              TENN                      NT    1:40.40    4  
       23.75    49.27  1:14.75  1:40.40                                    
  3 Boswell, Bradley             TENN                      NT    1:42.60    3  
       24.09    49.93  1:16.15  1:42.60                                    
  4 Wary, Chris                  TENN                      NT    1:48.06    2  
       25.27    52.78  1:20.65  1:48.06                                    
 -- Winck, David              SR Indiana                   NT   X1:40.53  
       23.24    48.79  1:14.71  1:40.53                                    
 -- Koelher, John             FR Indiana                   NT   X1:41.40  
       24.01    49.42  1:15.12  1:41.40                                    
 -- Jensen, Matt              SO Indiana                   NT   X1:45.27  
       24.84    51.67  1:18.36  1:45.27                                    
 
Event 4  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustafson, Tyler             TENN                      NT      20.85    9  
       10.15    20.85                                                      
  2 Houchin, Lee              SO Indiana                   NT      21.16    4  
       10.43    21.16                                                      
  3 Fulton, Josh                 TENN                      NT      21.28    3  
       10.31    21.28                                                      
  4 Ossakow, Drew             SO Indiana                   NT      21.59    2  
       10.53    21.59                                                      
  5 Ellsworth, Brian          SR Indiana                   NT      21.61    0.5
       10.56    21.61                                                      
  5 Engle, Andrew                TENN                      NT      21.61    0.5
       10.55    21.61                                                      
  7 Wright, Travis               TENN                      NT     x21.68  
       10.72    21.68                                                      
  8 Millard, Ryan             SO Indiana                   NT     x22.07  
       10.71    22.07                                                      
 -- Ruth, Kyle                SO Indiana                   NT     X21.32  
       10.29    21.32                                                      
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patrick, Todd             FR Indiana                   NT    1:51.00    9  
       23.64    50.71  1:23.56  1:51.00                                    
  2 Madison, Niles            SR Indiana                   NT    1:55.38    4  
       25.49    53.89  1:27.78  1:55.38                                    
  3 Haley, Alec               FR Indiana                   NT    1:55.86    3  
       25.51    55.97  1:28.65  1:55.86                                    
  4 Wolfe, Michael               TENN                      NT    1:56.21    2  
       24.74    52.81  1:29.33  1:56.21                                    
  5 Hehn, Ronnie              FR Indiana                   NT   x1:57.01  
       26.14    56.31  1:29.21  1:57.01                                    
  6 Huston, Kiel                 TENN                      NT    1:57.53    1  
       25.76    57.28  1:30.07  1:57.53                                    
 -- Clavier, Thomas           JR Indiana                   NT   X1:53.01  
       23.63    53.05  1:25.86  1:53.01                                    
 -- Swander, Kevin            JR Indiana                   NT   X1:55.15  
       24.55    54.75  1:26.94  1:55.15                                    
 -- Halasz, Murph             SR Indiana                   NT   X1:55.85  
       24.79    54.67  1:27.92  1:55.85                                    
 
Event 6  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlton, Marc             SR Indiana                   NT     302.85    9  
  2 Burns, Alex               SR Indiana                   NT     292.80    4  
  3 Mariano, Brian            JR Indiana                   NT     291.00    3  
  4 Roberts, Taylor           FR Indiana                   NT    x285.70  
  5 Rincon, Ryan                 TENN                      NT     265.95    2  
  6 Venditti, John               TENN                      NT     225.45    1  
 -- Bohonyi, Will             FR Indiana                   NT    X226.57  
 -- Legler, David             FR Indiana                   NT    X228.90  
 -- Rappaport, Jesse          JR Indiana                   NT    X270.82  
 -- Fagan, Ryan               JR Indiana                   NT    X300.15  
 
Event 7  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halasz, Murph             SR Indiana                   NT    1:50.88    9  
       25.18    53.12  1:21.77  1:50.88                                    
  2 Wright, Travis               TENN                      NT    1:53.94    4  
       25.05    53.66  1:23.48  1:53.94                                    
  3 Farnham, Adam                TENN                      NT    1:56.22    3  
       25.84    54.58  1:25.32  1:56.22                                    
  4 Engle, Andrew                TENN                      NT    1:57.74    2  
       26.06    56.04  1:27.29  1:57.74                                    
 -- Bryant, Richard           SR Indiana                   NT   X1:53.72  
       26.13    55.09  1:24.49  1:53.72                                    
 -- Jensen, Matt              SO Indiana                   NT   X1:55.47  
       25.79    54.55  1:24.88  1:55.47                                    
 -- Tanner, Scott             SO Indiana                   NT   X1:55.91  
       25.88    55.24  1:25.73  1:55.91                                    
 -- McNeill, Ryan             SO Indiana                   NT   X2:00.46  
       26.72    57.45  1:28.73  2:00.46                                    
 
Event 8  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustafson, Tyler             TENN                      NT      45.48    9  
       10.50    21.90    33.79    45.48                                    
  2 Russell, Colin            SO Indiana                   NT      45.97    4  
       10.84    22.44    34.40    45.97                                    
  3 Goldberg, Bryan              TENN                      NT      46.93    3  
       10.99    22.69    34.89    46.93                                    
  4 Duryea, Bradley              TENN                      NT      47.11    2  
       10.81    22.59    34.94    47.11                                    
  5 Wary, Chris                  TENN                      NT     x49.71  
       11.26    23.69    36.67    49.71                                    
 -- Houchin, Lee              SO Indiana                   NT     X46.02  
       10.86    22.24    34.22    46.02                                    
 -- Winck, David              SR Indiana                   NT     X46.23  
       10.53    22.19    34.27    46.23                                    
 -- Ossakow, Drew             SO Indiana                   NT     X47.16  
       10.71    22.34    34.56    47.16                                    
 -- Ellsworth, Brian          SR Indiana                   NT     X47.34  
       10.77    22.81    35.25    47.34                                    
 -- Millard, Ryan             SO Indiana                   NT     X48.20  
       10.94    23.04    35.78    48.20                                    
 
Event 9  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patrick, Todd             FR Indiana                   NT    1:50.27    9  
       25.49    53.22  1:21.97  1:50.27                                    
  2 Wolfe, Michael               TENN                      NT    1:51.83    4  
       26.47    54.50  1:23.49  1:51.83                                    
  3 Franklin, Chris              TENN                      NT    1:55.36    3  
       27.45    56.21  1:26.13  1:55.36                                    
 -- Jones, Mike               JR Indiana                   NT   X1:51.04  
       26.16    54.07  1:22.47  1:51.04                                    
 -- Hesen, Ben                FR Indiana                   NT   X1:52.48  
       25.58    53.32  1:22.91  1:52.48                                    
 -- Madison, Niles            SR Indiana                   NT   X1:54.88  
       27.12    55.70  1:25.13  1:54.88                                    
 
Event 10  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fesenko, Sergiy           JR Indiana                   NT    4:32.84    9  
       25.61    53.26  1:21.11  1:49.33  2:17.05  2:44.47  3:11.86  3:39.69
     4:07.04  4:32.84                                                      
  2 Koelher, John             FR Indiana                   NT    4:33.03    4  
       25.34    53.16  1:20.91  1:49.01  2:16.64  2:44.26  3:11.86  3:39.60
     4:07.20  4:33.03                                                      
  3 Thomas, Jason                TENN                      NT    4:33.90    3  
       25.51    53.49  1:21.55  1:49.57  2:17.76  2:45.95  3:14.10  3:42.12
     4:08.24  4:33.90                                                      
  4 Brunfeldt, Alex           FR Indiana                   NT    4:35.63    2  
       25.66    53.86  1:21.83  1:49.77  2:17.84  2:45.84  3:13.67  3:41.39
     4:08.79  4:35.63                                                      
  5 Boswell, Bradley             TENN                      NT    4:50.54    1  
       25.47    53.32  1:22.11  1:51.08  2:20.25  2:49.65  3:20.01  3:50.38
     4:20.57  4:50.54                                                      
  6 Bryant, Richard           SR Indiana                   NT   x4:52.50  
       26.06    55.17  1:24.88  1:54.71  2:24.08  2:53.37  3:22.18  3:51.69
     4:21.55  4:52.50                                                      
 -- McNeill, Ryan             SO Indiana                   NT   X4:46.75  
       26.14    54.76  1:23.82  1:53.09  2:22.13  2:51.38  3:20.32  3:49.05
     4:17.98  4:46.75                                                      
 -- Sigfusson, Paul           SO Indiana                   NT   X4:58.03  
       26.62    56.35  1:26.52  1:56.89  2:27.47  2:57.59  3:27.84  3:58.28
     4:28.35  4:58.03                                                      
 
Event 11  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlton, Marc             SR Indiana                   NT     336.52    9  
  2 Burns, Alex               SR Indiana                   NT     291.15    4  
  3 Roberts, Taylor           FR Indiana                   NT     284.77    3  
  4 Mariano, Brian            JR Indiana                   NT    x270.87  
  5 Rincon, Ryan                 TENN                      NT     259.12    2  
  6 Venditti, John               TENN                      NT     217.20    1  
 -- Legler, David             FR Indiana                   NT    X203.77  
 -- Bohonyi, Will             FR Indiana                   NT    X213.90  
 -- Fagan, Ryan               JR Indiana                   NT    X259.30  
 -- Rappaport, Jesse          JR Indiana                   NT    X269.80  
 
Event 12  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swander, Kevin            JR Indiana                   NT    2:01.80    9  
       27.57    59.10  1:30.30  2:01.80                                    
  2 Haley, Alec               FR Indiana                   NT    2:07.66    4  
       29.12  1:01.55  1:34.73  2:07.66                                    
  3 Huston, Kiel                 TENN                      NT    2:11.07    3  
       29.26  1:02.59  1:36.44  2:11.07                                    
  4 Franklin, Chris              TENN                      NT    2:25.77    2  
       31.88  1:08.63  1:47.34  2:25.77                                    
 -- Baldwin, Hank             SO Indiana                   NT   X2:04.57  
       27.79    59.85  1:31.92  2:04.57                                    
 -- Clavier, Thomas           JR Indiana                   NT   X2:08.26  
       28.54  1:01.17  1:34.73  2:08.26                                    
 -- Hehn, Ronnie              FR Indiana                   NT   X2:09.68  
       29.35  1:02.44  1:35.64  2:09.68                                    
 -- Madison, Niles            SR Indiana                   NT   X2:11.85  
       29.74  1:03.19  1:37.19  2:11.85                                    
 
Event 13  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University  'A'                                NT    3:02.35   11  
     1) Fesenko, Sergiy JR              2) Patrick, Todd FR               
     3) Houchin, Lee SO                 4) Winck, David SR                
       22.91    46.67  1:08.04  1:31.53  1:52.99  2:17.04  2:38.50  3:02.35
  2 University of Tennessee  'A'                           NT    3:04.67    4  
     1) Goldberg, Bryan                 2) Duryea, Bradley                
     3) Fulton, Josh                    4) Gustafson, Tyler               
       22.85    46.82  1:08.83  1:33.14  1:54.40  2:19.29  2:41.09  3:04.67
  3 University of Tennessee  'B'                           NT    3:11.97    2  
     1) Farnham, Adam                   2) Boswell, Bradley               
     3) Wary, Chris                     4) Wright, Travis                 
       22.93    47.62  1:10.33  1:35.18  1:58.69  2:25.11  2:47.40  3:11.97
 -- Indiana University  'B'                                NT         DQ  
     1) Hesen, Ben FR                   2) Koelher, John FR               
     3) Jones, Mike JR                  4) Tanner, Scott SO               
       23.06    48.07  1:10.50  1:35.57  1:57.59  2:22.43  2:45.00       DQ
Official Online Store

This week on sale:

    Tennessee Auction

    BID NOW! >>

    Replay Photo Store
    Replay Photo Store
    Vol Network Promotions
    Vol Network Promotions